Gurbetçiler arabaları Türkiye'de 2 sene bırakabilecek...

banner54

Gurbetçinin yurtdışından getirdiği araçların Türkiye'de kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı. Süre uzatımına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 13 ekim 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Gurbetçiler arabaları Türkiye'de 2 sene bırakabilecek...
Konuyla ilgili 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Uygulanmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin karar, geçen ay  Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre;  "Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay" geçici ithalat izni verilecek.

Böylece herhangi bir ülkede ikamet eden milyonlarca gurbetçi, Türkiye'ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile, 2 yıla kadar Türkiye'de tutabilecekler. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi. Gurbetçiler, 6 ayı geçen sürelerde her ay için iki katı ceza ödüyor ve 3 aydan sonra bu ceza katlanarak artıyordu.

1992 yılında Sarı Mercedes adlı bir Türk filmi de çekilmiş ve başrolünde İlyas Salman oynamıştı.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLADI?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, sürenin 2 yıla çıkarılması uygulamasının, 13 Ekim 2015 tarihi itibariyle başladığını vurguladılar. İşte resmi gazetede yayımlanan o kanun...


Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6