Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama Gss Borcumu Nasıl Öğrenebilirim ?

Ülkemizde birkaç çeşit sağlık ve sosyal güvence bulunmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama Gss Borcumu Nasıl Öğrenebilirim ?Ülkemizde birkaç çeşit sağlık ve sosyal güvence bulunmaktadır. bunlar bağ kur, ssk ve benzeri sağlık ve sosyal güvencelerdir. Ancak bunlar dışında bir de zorunlu genel sağlık sigortası vardır. Peki nedir bu zorunlu genel sağlık sigortası?

Genel sağlık sigortası yani kısa ismi ile , zorunlu bir sigorta türüdür. Genel sağlık sigortasından sadece herhangi bir sağlık ve sosyal sigortası olmayan vatandaşlar içindir. Ayrıca zorunludur. Yani sizin de herhangi bir sağlık sigortanız yok ise, devlet sizi gssli yapar. Yani genel sağlık sigortanız aktif hale gelir. Ve ayrıca her ay genel sağlık sigortası aylık primini yatırmanız gerekir. Şayet, gelir testi beyanında bulunursanız geliriniz ile orantılı olarak bir ödeme yaparsınız. Eğer hiçbir geliriniz yok ise prim ödemesi yapmazsınız. Bunun dışında eğer ki gelir testi yapmazsanız, en yüksek prim üzerinden ücretlendirmeye tabi tutulacaksınız.

Kişiler artık sadece internet yolu ile, e-devlet şifrelerini girerek tüm gss borç ve gss sorgulamasını yapabilmektedir. Yapacağınız şey şudur, arama motoruna genel sağlık sigortası sorgulama yazın ve sayfaya giriş için de, e-devlet şifrenizi veya t.c kimlik numaranızı girin. Buradan tüm genel sağlık sigortası hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6