Gelecek yıl İsveç vatandaşlığına geçmek zorlaşacak

İsveç vatandaşlığına geçmek isteyenlere gelecek yıl dil, tarihi ve coğrafya bilgilerinden teste tabi tutulacak. Testi geçemeyenler vatandaşlığa başvuramayacak.

Gelecek yıl İsveç vatandaşlığına geçmek  zorlaşacak

Sosyal Demokrat Parti, Merkez Partisi ve Liberal Parti , İsveç vatandaşlığına geçmek isteyenlerin dil ve bilgi testinden geçmesi gerektiği yönünde anlaştı.

Ön hazırık çalışmasına başlayan hükümet partilerin Haziran anlaşması çerçevesinde 2020 Ekim ayına kadar kanun tasarısını hazırlayacak. Kanunlaşmasına kesin gözüyle bakılan tasarıya göre, İsveç vatandaşlığına başvuranlardan İsveççe bilmesinin yanı sıra tarihi ve coğrafya konularında teste tabi tutulacakları bildirildi. 

Vatandaşlılk testi, Danimarka ve Norveç'te vatandaşlığa geçmek isteyenler için uygulanırken, İsveç'te yoktu.

İsveç'te 5 yıl ikamet eden ya da İsveçli biri ile 3 yıl evli yaşayanlara hiç bir şart gösterilmeden İsveç vatandaşlığına geçme hakkı bulunuyordu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 02:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oguzhan taner
Oguzhan taner - 3 hafta Önce

Esim 2020 mayis ayinda 3 yilini dolduriyor Seneye eylulde basvuru yapsak vatandaşlık icin yeni kanun gecerli olmaz cunku agustos da semestir gitmemiz gerek tesekurler

Osman özturk
Osman özturk - 2 hafta Önce

Ben gelecek sene temuz ayinda 5 sene dolduruyorum mart veya nisanda basvuru yapsam olurmu temuzda basvuru yaptik diyelim bu kanun gecerli olur mu o zmana?

SIRADAKİ HABER