Geçiş yasağı uzatıldı: Koronavirüs sürecinde İsveç vize ve başvuru işlemlerini nasıl ele alıyor?

İsveç İstanbul Büyükelçiliği koronavirüs salgını döneminde vize ve başvuru işlemlerinin ele alınması ile ilgili bir bilgilendirme yayınladı.

Geçiş yasağı uzatıldı: Koronavirüs sürecinde İsveç vize ve başvuru işlemlerini nasıl ele alıyor?

Yayınlanan bildiriye göre, 27 Ağustos itibariyle uygulamaya konan İsveç üzerinden AB'ye gerişlerde geçici yasağın 31 Ekim'e kadar uzatıldığını duyurdu.

İşte o bilgilendirme bildirimi:

Kovid-19 salgını sırasında vize başvurularının ele alınması

27 Ağustos tarihi itibariyle, İsveç Devleti; İsveç üzerinden AB’ye geçici giriş yasağını 31 Ekim’e kadar uzatma kararı almıştır. Giriş yasağının
amacı, önceden de olduğu gibi, Kovid-19 salgınının etkilerini minimalize etmek ve SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasını azaltmaktır.

Giriş yasağı, Türkiye’den İsveç'e giriş yapmak isteyen AEA vatandaşları dışındaki bütün vatandaşlar için geçerlidir.

İsveç'e bütün seyahatler durdurulmamıştır. Giriş yasağı, İsveç vatandaşlarına ya da İsveç'te oturum izni veya oturum hakkı bulunan kişilere, AB ya da İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre ve Birleşik
Krallık vatandaşları uygulanmaz. Giriş yasağı, İsveç'e seyahet etmek için özellikle önemli bir sebebi olan kişilere de uygulanmayacaktır.

İsveç geçici giriş yasağı yönetmeliğinin ekinde (2020:127) belirlenen ülkelerde yaşayan kişiler de, yasaktan muaftırlar.

Schengen vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, seyahat yasağı kaldırılıncaya kadar beklemenizi öneririz.

Kovid-19 ve İsveç’e geçici giriş yasağı sebebiyle, İsveç Göç İdaresi yapılan vize başvurularının büyük çoğunluğunun reddedilmesi kararı almıştır.

VFS açık kalmaya devam edecek ve sadece aşağıda belirtilen katagorilerde, Başkonsolosluk’tan ön izin alınması durumunda başvuru alacaktır:

 • İsveç, AB, Andora, Monako, San Marino, İsviçre ve Vatikan vatandaşıyla belirli aile bağı bulunan kişiler ile İsveç'te oturum izni bulunan yabancı ülke vatandaşları;
 • Sağlık çalışanları, sağlık ve tıbbı yardım araştırma görevlileri, yaşlı bakımında çalışan kişiler;
 • Sınır işçileri;
 • Tarım, ormancılık, bahçivanlık alanında sezonsal çalışanlar;
 • Mal taşımacılığı yapan nakliye personeli;
 • Diplomatlar, aile bireyleri ve onlara bağlı çalışanlar;
 • Uluslararası kuruluşların personelleri, askeri personeller ve yardım görevlileri, sivil savunma personeli;
 • Zorunlu ailevi nedenleri olan yolcular;
 • Gemiciler
 • Eğitim amacıyla seyahat eden öğrenciler ve
 • Görevi ertelenemeyen ya da uzaktan yerine getirilemeyen kalifiye işçiler

Lütfen generalkonsulat.istanbul-visum@gov.se adresine bir e-posta göndererek seyahatinizin yukarıda belirtilen kategorilerden herhangi birine
ne şekilde girdiğini açıklayınız.

VFS'den randevunuzu alırken İsveç Başkonsolosluğu'ndan alınmış bir ön izin yazısına sahip olmanız gerekmektedir. Bu ön izin yazısını yazdırmanız ve başvuruya giderken yanınızda VFS'ye götürmeniz gerekmektedir.

Başkonsolosluk, başvuran kişinin giriş yasağı uygulamasından muaf olduğuna karar vermesi, kişinin vize alacağı anlamına gelmemektedir. Vize
başvurusunun kararı verilirken, normal Schengen kuralları uygulanır.

Vize, İsveç’e ya da Schengen bölgesine girişi garanti etmez.Kişinin İsveç’e giriş gereklı koşulları yerine getirip getirmediğine İsveç Sınır Polisi karar vermektedir ve bu değerlendirme sınır kontrol noktasında yapılmaktadır.

İsveç’e mevcut giriş yasağı ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen İsveç Polisi’nin internet sayfasını ziyaret ediniz. https://polisen.se/en/theswedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/travel-to-and-fromsweden/

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6