Finlandiya: Türkiye'nin dile getirdiği sorunlar çözülebilir

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor, müzakereler sürecek. Türkiye'nin dile getirdiği sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz." dedi.

Finlandiya: Türkiye'nin dile getirdiği sorunlar çözülebilir

İsveç ile birlikte NATO'ya katılma talebinde bulunan ve katılmakta ısrarcı olan Finlandiya, Türkiye'nin vetosu ile karşı karşıya kalmıştı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma isteklerini reddeden Türkiye, iki ülkenin içerisinde barındırılan ve desteklenen PKK/YPG sempatizanları ve üyelerinin varlığını sebep olarak göstermişti.

Ardından Türkiye'yi ikna etme çabaları olarak karşılıklı diplomasi boy göstermişti.

Tüm bu gelişmelerden sonra ABD'nin başkenti Washington'da bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Finlandiya Dışişleri Pekka Haavisto, görüşmenin ardından basın mensuplarına Finlandiya ile İsveç'in NATO sürecini değerlendirdi.

"Türkiye dahil tüm NATO üyelerinin endişelerini ciddiye alıyoruz"

Haavisto, kendisinin de son dönemde iki kez Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Biz Türkiye dahil tüm NATO üyelerinin endişelerini ciddiye alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, doğrudan ve yapıcı bir diyalog halinde bu konuları netleştirmeye çalışıyoruz." dedi.

"Türkiye'nin dile getirdiği sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz"

Haavisto, İsveç ve Finlandiya'dan giden delegasyonların Türkiye'de görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor ve bu müzakereler sürecek. Biz, Türkiye'nin de desteklediği NATO'nun açık kapı politikasına güveniyoruz. Türkiye'nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Madrid'de haziran ayında yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar Türkiye ile görüşmelerde mesafe kat etmelerinin önemli olacağını sözlerine ekledi.

"PKK Finlandiya'da ve İsveç'te terör örgütüdür"

Fin Bakan, "Türkiye PKK ve terör meselesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. PKK Finlandiya'da bir terör örgütüdür. İsveç'te de aynı şekilde. Biz elbette bu hususları Türkiye'ye de aktarıyoruz." şeklinde konuştu.

Blinken, sürecin olumlu sonuçlanacağına inanıyor

AA'nın haberine göre, öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD'nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York'ta görüştüğünü ve bu görüşmede bu konuların da kapsamlı şekilde ele alındığını ve sürecin sonunda iki ülkenin de NATO'ya katılacağına inandıklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6