banner180

Fin Bakan: İsveç'te yapılan Erdoğan kuklalı eylem 'gereksiz ve kışkırtıcıydı

Finlandiya Savunma Bakanı Mikko Savola, İsveç'in başkenti Stockholm'de geçen hafta PKK'ya yakın gruplarca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maketinin belediye binası önünde ayağından asılmasını 'gereksiz ve kışkırtıcı bir eylem' olarak niteledi.

Fin Bakan: İsveç'te yapılan Erdoğan kuklalı eylem 'gereksiz ve kışkırtıcıydı

Fin Bakan Savola, ziyaret kapsamında gittiği Stockholm'de İsveç Savunma Bakanı Pål Jonson ile görüştü.

İki bakanın görüşmesinde savunma iş birliği, Ukrayna'ya destek ve NATO başvuru sürecinin yanı sıra Erdoğan'ın kuklasının baş aşağı asılması meselesi de gündeme geldi. 

Savola, Finlandiya devlet televizyonu Yle'ye verdiği mülakatta, "Elbette bu konudan da bahsedildi. Türkiye'yi gereksiz yere kışkırtan talihsiz bir olay. Ancak ifade özgürlüğünün olduğu Batılı bir ülkede yaşadığımızda çeşitli gösteriler olabilir. Tabii ki (bu tür gösteri) şu aşamada oldukça gereksiz ve provokatif." diye konuştu. 

Bu arada Stockholm'deki eylemin ardından Ankara'nın yeni iade taleplerinde bulunduğu belirtildi. 

Fin Bakan, geçen yıl Madrid'de Türkiye ile üzerinde anlaşmaya varılan konuların ele alındığını ve üyeliğin onaylanmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığını da kaydetti.

"Türkiye uygun gördüğü kararı alır"

Savola, İsveçli mevkidaşı ile savunma iş birliği, Ukrayna'ya destek ve NATO başvuru sürecini görüştüklerini dile getirdi. İki ülke Kuzey Atlantik savunma ittifakına aynı anda katılmayı öngörüyor. 

"Aynı hızda ilerlediğimiz açık. Bu mesele de toplantıda dile getirildi." diyen Savola, Finlandiya'nın ABD ile Türkiye arasındaki olası savaş uçağı anlaşmasını etkileyemeyeceğini belirtti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, halihazırda ABD'de savaş uçağı alımı konusunu görüşüyor.

Basında çıkan haberlere göre ABD, F-16 savaş uçağı ihracatı için Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in üyeliğini onaylamasını şart koşuyor.

Türkiye'nin yanı sıra Finlandiya'nın NATO üyeliğini henüz onaylamayan bir diğer NATO üyesi ülke Macaristan.

Brüksel ile hukukun üstünlüğü konularında sık sık sorun yaşayan Budapeşte'nin gelecek birkaç ay içinde her iki ülkeye onay vermesi öngörülüyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6