FBI tarafından aranan zanlı Stockholm'de yakalandı

Säpo, FBI'ın talebi üzerine aranan bir kişiyi Stockholm'de yakaladı.

FBI tarafından aranan zanlı Stockholm'de yakalandı

Edinilen bilgilere göre, 35 yaşındaki bir adam Çarşamba günü Stockholm'de FBI'ın talimatıyla tutuklandı.

Şahsın, Boston'daki Yahudi binalarına yönelik bir dizi terörist saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında arandığından şüpheleniliyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, yakalanan kişinin bir şişe siyanür sakladığı söyleniyor.

Yakalama Çarşamba günü Stockholm'ün bir banliyösünde yapıldı. Yakalama, Boston'daki FBI'ın 35 yaşındaki şahsın yakalanması için İsveçli yetkililerden yardım istemesinden sonra oldu.

"İsveç güvenlik servisine yardımları için teşekkür etmek istiyorum" diyen Özel Ajan Joseph R. Bonavolonta yaptığı açıklamada, FBI'ın güçlü ilişkisi ve onlarla yakın işbirliğinin bu soruşturmanın başarısı için çok önemli olduğunu söyledi.

35 yaşındaki zanlı hem Amerikan hem de Yunan vatandaşı. Edinilen bilgiye göre şahsın İsveç'te oturma izni var.

FBI'ın terör suçları birimi, 2019'da Boston bölgesinde çıkan dört yangınla ilgili bir soruşturmada kişiyi olayların merkezinde görüyor. Yapılan kundaklama olaylarında hedef olan tüm binaların Yahudilere ait olduğu dikkat çekiyor. 35 yaşındaki zanlının küçük kardeşi yangınların baş şüphelisiydi, ancak kısa bir süre sonra öldü.

FBI'a göre 35 yaşındaki zanlının İsveç'e kaçtığından ve kardeşine ait elektronik cihaz ve belgeleri de beraberinde götürdüğünden şüpheleniliyor.

FBI: Depolama konusunda yalan söyledi

35 yaşındaki çocuk, Mart 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'ne döndüğünde, kardeşinin yangınlardaki rolü hakkında sorgulandı. FBI müfettişi, kardeşinin eşyalarının tutulduğu herhangi bir depo olup olmadığını da bilmek istedi.

35 yaşındaki adamın polise değerli hiçbir şeyin bulunmadığı bir odayı gösterdiğinden şüpheleniliyor. 

FBI'a göre zanlının gösterdiği yerin yanlış olduğu ve yanlış yönlendirme yaptı. Soruşturmaya göre 35 yaşındaki şahsın kendi adına kiraladığı bir oda daha vardı. Kardeşinin birkaç eşyası vardı:

  • Gamalı haç motifli tişörtler.
  • Kardeşinin adını taşıyan bir kutu.
  • Kardeşinin pasaportu.
  • İçinde çizgi film gamalı haç olan bir defter.
  • İçinde bir şişe ölümcül zehirli siyanür bulunan siyah bir sırt çantası.

22 Mart 2020'de 35 yaşındaki kişinin, yukarıdakilerin tümünün deposunu boşalttığından şüpheleniliyor. Zanlı delilleri yok ettikten sonra İsveç'e uçtu deniliyor.

İsveç'ten iade talebi

FBI, adamın soruşturma kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edileceğini belirtti. İsveç hukuk sisteminde suçluların korunmasına karşılık gelen birkaç suçtan şüpheleniliyor. FBI'a göre, suç sınıflandırmalarının her biri için 20 yıla kadar hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya.

İsveç'te dava, Ulusal Güvenlik Davaları Birimi'ndeki oda savcısı Hans-Jörgen Hanström tarafından yürütüldü.

Säpo, tutuklamanın Çarşamba günü gerçekleştiğini doğruladı.

İletişim müdürü Nina Odermalm Schei, Güvenlik Polisinin ABD makamlarından adli yardım talebi üzerine Stockholm bölgesine müdahale ettiği doğru, dedi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2022, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6