banner180

Evinde ölüm listesi çıkmıştı: Aşırı sağcının cezası belli oldu

Üç yıl önce, polis Göteborg'da polis araştırması sonucunda evinde ölüm listesi çıkan aşırı sağcı ile ilgili devam eden soruşturma hapis cezasıyla sonuçlandı.

Evinde ölüm listesi çıkmıştı: Aşırı sağcının cezası belli oldu

Soruşturma raporuna göre, zanlının evi gamalı haç, bayrak ve Hitler'in resmi gibi Nazi sembolleriyle doluydu. Ayrıca birkaç gazetecininde aralarında olduğu bir isim listesi çıktı. Listede yer alanların "ölecek" olarak not edildiği görüldü. Ele geçirilen ölüm listesiyle birlikte polis soruşturmayı genişletti.

Evdeki aramalarda birkaç silah ve dokuz kilo dinamit ele geçirilmişti.

Siren haber ajansı, 50'li yaşlarında olan adam, diğer şeylerin yanı sıra ciddi bir silah suçundan hapse mahkum edildiğini yazdı. 

Göteborg Bölge mahkemesi, yargılama sürecini tamamlayarak, zanlıya silah bulundurma vb. suçlardan zanlıyı 1 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme gerekçeli kararının ayrıntılarında, zanlının uyuşturucu kullanımı ile birlikte silah ve patlayıcıları kullanma riski olması nedeniyle gözlem altında tutulması gerektiği bilgisine yer verildi.

Edinilen bilgilere göre, zanlının evinde ele geçirilen ölüm listesi mahkeme de dava konusu edilmedi. Ancak zanlının çeşitli vesilelerle İsveç direniş hareketinin ve Odin'in Askerlerinin bir üyesi olduğunu doğruladı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6