Esed Rejiminin Kimyasal Silah Saldırılarına İsveç'ten Sert Tepki

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Esed rejiminin Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ilinin Han Şeyhun beldesine düzenlediği klor gazlı saldırıyı kınarken, konunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) acil ele alınmasını istedi.

Esed Rejiminin Kimyasal Silah Saldırılarına İsveç'ten Sert Tepki
Wallström, İsveç devlet radyosu SR'ye yaptığı açıklamada, korkunç saldırıyı kınadığını belirterek, "Bize düşen sorumluluk, bu korkunç saldırının arkasındakilerini cezalandırmak. Şimdiye kadar sivil halka yapılan bu kimyasal saldırıların arkasında Esed rejimi çıktı. Bu saldırıda da oklar Esed rejimini gösteriyor. Bu konunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) acil ele alınması lazım" şeklinde konuştu.
Wallström, "BMGK'nin saldırıya somut bir cevabı olur mu?" sorusuna, "BMGK en azından konuyu gündeme taşır ve gündem de tutar." cevabını verdi. Esed rejiminin İdlib'in Han Şeyhun beldesine bu sabah düzenlediği kimyasal silah saldırısında çoğu çocuk 100'den fazla sivilin öldüğü, 500 kişinin gazdan etkilendiği bildirilmişti.

Esed rejimi, son 10 günde 4 defa sivillere yönelik klor gazı içerikli kimyasal silah saldırısı düzenlerken, İdlib'in El Habit beldesine dün gece düzenlenen klor gazlı saldırıda 20 sivil zehirlenmişti.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2017, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6