banner198

Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Hangi Ülkede Yaşadıkları Belli Oldu

BM'nin 2016 Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutlu ülkesi Danimarka en mutsuz ülkesi ise Burundi oldu. 2 sıra gerileyen Türkiye ise 78'inci sıraya yerleşti.

Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Hangi Ülkede Yaşadıkları Belli Oldu
BM Sürdürülebilir Kalkınma Ağı'nın 2016 Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutlu insanları Danimarka en mutsuz insanları ise Burundi'de yaşıyor. 
FARKLI ETKENLER DİKKATE ALINDI

Columbia Üniversitesi'nin BM Sürdürülebilir Kalkınma Ağı için hazırladığı Dünya Mutluluk Raporu Roma'da açıklandı.

157 ülkede vatandaşlarla yapılan anketler sonucunda hazırlanan raporda kişi başına düşen gayri safi milli hasıla, ortalama yaşam süresi, sosyal çevrenin bireye desteği, kişisel özgürlük, hayırseverlik, bireylerin hükümet ya da resmi kurumlara yolsuzluk gibi konularda duyduğu güven ve sosyal güvenlik sistemi gibi etkenler baz alındı.

DANİMARKA EN MUTLU ÜLKE OLDU

2016 Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutlu insanları Danimarka'da yaşıyor. Geçen yıl Dünya Mutlululuk Raporu'nun ilk sırasında İsviçre yer almıştı. Bu yılki raporda İsviçre ikinci sıraya geriledi. Üçüncü sırada ise İzlanda bulunuyor.

İLK 10'DA DEĞİŞİKLİK YAŞANMADI

İlk 10'a giren diğer ülkeler, Norveç, Finlandiya, Kanada, Hollanda, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç. Bu ülkeler 2015 yılı raporunda da ilk sıralarda yer almıştı. Bu ülkeleri sırasıyla 11'inci sırada İsrail, ardından sırasıyla Avusturya, ABD, Costa Rica ve Puerto Rico takip ediyor.

ALMANYA 10 SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

Almanya bu yılki raporda 16'ncı sırada yer aldı. Almanya geçen yıl 26'ncı sıradaydı. Almanya'da yolsuzluğun azaldığı algısının güçlendiği, vatandaşların hükümete duyduğu güvenin arttığı vurgulandı.

Raporda bunun yanı sıra ortalama yaşam süresinin arttığı, bireylerin hayatları ile ilgili özgür kararlar alma duygusunun da güçlendiği belirtildi.

AFRİKA VE ORTADOĞU MUTSUZ

Dünya Mutluluk Raporu listesinin en sondaki 30 ülkesini ise Afrika ve Ortadoğu ülkeleri oluşturdu. En son sıradaki ülkeler Burundi, Suriye, Afganistan, Togo ve Benin. Uzmanlar bu ülkelerde yıllardır savaş ve çatışmaların sürdüğüne dikkat çekti.

EKOMONİK KRİZ MUTLULUĞU AZALTTI

Dünya Mutluluk Raporu'nda Yunanistan, İspanya ve Kıbrıs gibi ülkelerde ekonomik krizler nedeniyle mutluluk konusunda gerileme olduğuna dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra Mısır ve Suudi Arabistan da raporda arkalara kayan ülkeler arasında.

TÜRKİYE 2 SIRA BİRDEN GERİLEDİ

Raporda Rusya 56, Türkiye ise 78'inci sırada yer aldı. Türkiye bir önceki raporda 76'ncı sırada yer almıştı. Türkiye'yi 79'uncu sırada Endonezya, 80'inci sırada Ürdün takip etti. Çin ise 83'üncü sırada yer aldı.

SON İKİ YIL BAZ ALINDI

Bu yılki raporda 2013-2015 yılları arasındaki verilerin baz alındığı belirtildi. Dünya Mutluluk Raporu ilk kez 2012 yılında BM'nin girişimiyle yayınlanmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6