banner114

Dünyanın en güçlü pasaportları belirlendi : İsveç 4. sırada

Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportlarını sıraladı. Japonya ve Singapur ilk sıralarda yer alırken İsveç ise 186 ülkeye vizesiz girilebilen pasaportla 4. sıradaki ülkeler arasında yer aldı.

Dünyanın en güçlü pasaportları belirlendi : İsveç 4. sırada


Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) özel verilerine dayanılarak araştırma yapan Henley Pasaport Endeksi’ne göre dünyanın en güçlü pasaportu Japonya ve Singapur.

190 ülkenin vizesinden muaf olan Japonya ve Singapur’u 188 ülke ile Finlandiya, Almanya ve Güney Kore takip ediyor. 3. sıradaki Danimarka, İtalya ve Lüksemburg vatandaşları 187 ülkeye, Fransa, İspanya ve İsveç vatandaşları ise 186 ülkeye serbestçe girebiliyor.

199 pasaport ve 227 istikametin değerlendirildiği sıralamanın en sonunda 25 ülke ile Afganistan var. Irak 27, Suriye 29, Somali ve Pakistan 31, Yemen 33, Libya, Filistin ve Sudan vatandaşları ise 37 ülkeye kolayca girebiliyor.

Vizesiz seyahat liginde Türkiye ise 112 destinasyon ile 52. sırada kendine yer buldu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Khan
Khan - 5 ay Önce

Valla bir küçük mü küçük ülke unutulmuş hatirlatayim istedim Tayvan pasaportu vadandaşlari umine yeşil pasaportur Singapur ve japonya gibi

SIRADAKİ HABER

banner6