Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin Kuruluşu Stockholm'de Kutlandı

Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’nin 85.yılı ile Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin 74.yıl dönümü İsveç'in başkenti Stockholm'de kutlandı.

 Stockholm'ün Tensta bölgesinde Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’nin 85.yılı ile   Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin 74.yıl dönümü  İsveç Maarif Derneği, Uygur Yardım Derneği ve Teklimakan İslam Kültür Derneği tarafından yapılan bir organize ile kutlandı. 

Doğu Türkistan Milli Marşı ile başlayan kutlamaya İsveç Göçmenler Ofisi, Uluslararası af Örgütü,  İsveç Göçmenler Ofisi Avukatlar Birliği'ninde yetkililerinin bulunduğu  300 kişi katıldı. 

İsveç devlet televizyonu SVT ile İsveç devlet radyosu SR'nin takip ettiği programda İsveç Maarif Derneği Başkanı Abdullah Kokyar, yaptığı konuşmada, 12 Kasım 1933’de Kaşgar  merkezli Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’nin 85.yılı ile   12 Kasım 1944’de  Gulca’da ilan edilen Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin 74.yıl dönümlerini kutladıklarını söyledi. 

Koyar, ''Bölgede var olan Çin işgaline karşı ayaklanan Müslümanlar, 12 Kasım'da Kaşgar merkezli olarak kurdukları Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ile kendi devletlerini kurdular'' dedi.

Teklimakan İslam Kültür Derneği Başkanı Paruq Sadık'ta Doğru Türkistan'da, Uygur Türklerine karşı devam eden Çin zulmünü örnekleri ile katılımcılara aktardı.

3 saat süren programda misafirlere Doğu Türkistan mutfağından çeşitli yiyecekler ikram edildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 00:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6