Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Danirmarkalı ırkçıların İsveç'te yaptığı provokasyon için açıklama

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyeleri İsveç'in başkenti Stockholm'ün Rinkeby mahallesinde izinsiz bir eylemde Kur'an-ı Kerim yakarak sosyal medyada yayımladı. Çirkin provokasyona Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Danirmarkalı ırkçıların İsveç'te yaptığı provokasyon için açıklama

Türklerin ve Müslümanların kalabalık olarak yaşadığı Stockholm'de izinsiz gizli şekilde Kur'an'ı Kerim ırkçı parti üyelerinin görüntüleri büyük tepki topladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bugün konuyla ilgili bir paylaşımda bulundu.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ SALDIRIYI KINADI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsveç'in başkenti Stockholm'de Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıları kınadığını belirten bir mesaj yayınladı.

Başkan Erbaş, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, İsveç'in başkenti Stockholm'de İslam düşmanı ırkçı gruplar tarafından yüce kitap Kur'an-ı Kerim'e yönelik hadsizce ve provokatif bir şekilde gerçekleştirilen saldırları şiddetle kınadığını vurguladı.

"KAYGI VERİCİ DURUMDUR"

Başkan Ali Erbaş, "İslam düşmanı ırkçı grupların Avrupa'nın farklı şehirlerinde Müslümanları hedef alan saldırılarına devam etmesi kaygı verici bir durumdur. Tüm insanlığı tehdit eden bu hastalıklı zihniyete sahip yapıların faaliyetlerine bir an önce son verilmesini bekliyor, uluslararası toplumu bu yapılarla bilinçli bir mücadeleye davet ediyorum."

- Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden yaptığı açıklamada, ''İsveç’in başkenti Stokholm’de bir grup ırkçı barbarın kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i yakarak saygısızlık yapmalarını lanetliyoruz.'' ifadelerini kullandı

İsveç’in gösteri için başvuruda bulunan kişilere izin vermemesinin olumlu bir adım olarak görüldüğü kaydedilen açıklamada, "Ancak Danimarkalı ırkçı partiye mensup kişiler ve amaçları çok iyi bilindiği halde, provokatif eylemlerin engellenemediğini, bu hastalıklı kişilerin de bundan faydalanmaya devam ettiklerini üzülerek görmekteyiz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Maalesef basın, sanat ve ifade özgürlüğü kisvesi altında İskandinav ülkelerinde son yıllarda İslam'a karşı saygısızlığın yaygınlaştığı ve engellenemediği görülmektedir. Breivik ve Tarrant gibi ırkçılar erken aşamalarda tespit edilip durdurulmadıkça, bu tür eylemlerin tekrarı kaçınılmaz olacaktır. İsveç makamları ile ırkçılık ve İslam düşmanlığı vakalarının bulunduğu tüm ülkelerin gerek Avrupa kurumları çerçevesinde gerek ulusal boyutta bu illetle mücadelede tüm önlemleri almalarını bekliyoruz."

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyeleri İsveç'in başkenti Stockholm'ün Rinkeby Mahallesi'nde izinsiz bir eylemde Kur'an-ı Kerim yakarak sosyal medyada yayımlamıştı.

- POLİSTEN ÇİRGİN GÖSTERİLERE İZİN ÇIKMADI

Cumartesi günü Müslüman ve Türklerin kalabalık yaşadığı Fittja, Rinkeby, Alby, Tensta, Akalla, Husby, Sollentuna ve Upplands Väsby'de Kur'anı Kerim yakmak için gösteri izini isteyen Danimarka ırkçı parti üyelerine polisten izin çıkmadı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6