banner114

Devrim gibi buluş yapan iki Türk kızı İsveç'e davet edildi

Keçinin kılı ve koyunun yapağısının bileşiminden oluşan özgün bir dokumayı suların temizliğinde kullananan Fethiye Belediyesi Fen Lisesi 11. sınıf öğrencileri Elifnaz Saatcı ve Beril Bildirici İsveç'e davet edildi.

Devrim gibi buluş yapan iki Türk kızı İsveç'e davet edildi

2019 Türkiye Gençler Su Ödülü Proje yarışmasında birinci olan Elifnaz Saatcı ve Beril Bildirici 25-30 Ağustos 2019  tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de  gerçekleştirilecek su buluşları yarışmasında Türkiye'yi temsil edecekler. 

Keçi kılından yapılmış kıl çadırın gözenek özellikleri ile koyun yapağısının keçeleşme ve emici özelliğini bir araya getiren proje, çevre temizliğine doğal bir çözüm sundu. Bu iki hayvansal kökenli lifin kendi özelliklerini koruyarak bir araya getirildiği dokuma su yüzeyindeki yağları emerek, suyun temizlenmesini sağladı. Motor yağı, zeytinyağı, deterjan ve bebe yağı üzerinde denenen özgün dokuma hepsinde başarılı oldu. Bu dokumanın özellikle yaz aylarında plajlarda gözlemlenen su yüzeyi kirliliğine çare olabileceğini söyleyen öğrenciler, bu dokumanın Fethiye özelinde limana akan derelerin taşıdığı kir ve partiküllerle mücadelede de faydalı olabileceğini belirttiler.

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muzaffer Erdoğan
Muzaffer Erdoğan - 11 ay Önce

Emeklerinize sağlık süper bir şey başarılarının devamını diliyorum.

SIRADAKİ HABER