banner54

Çin zulmü İsveç'te protesto edildi
İsveç Uygur Maarif Derneğinin öncülüğünde "Çin'in Uygurlara karşı yaptığı zulme" dikkati çekmek için ''Bir adım, bir ses" sloganıyla başkent Stockholm'daki parlamento binası önünde gösteri düzenlendi.
Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu gruptakiler, parlamento binası önünde gösterisi düzenledi. "Doğu Türkistan'a özgürlük", "Birleşmiş Milletler göreve" şeklinde slogan atan göstericiler, Çin cezaevlerinde Uygurlara yapılan "baskı ve işkenceleri" protesto eden bir bildiri okudu.

İsveç Uygur Maarif Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Tursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Son altı aydır Doğu Türkistan'da yüreği sızlayan annelere ve anasız babasız kalan evlatlara dikkati çekmek için 15 ülkede eş zamanlı bir gösteri yapıldı. Gösteriye kadın ve çocukların ilgisi oldukça fazlaydı.'' dedi.
Tursun, Çin yönetimi 1949'da Doğu Türkistan'ı işgal ettikten sonra bölgede başlatmış olduğu sözde devrimlerle din ve vicdan hürriyeti başta olmak üzere eğitim, sosyo kültürel, ekonomik alanlardan çevre ve ekolojik dengeye varıncaya dek her alanda büyük yıkım gerçekleştirmiştir. İşgalle birlikte ne kadar siyasi önder, aydın, bilim adamı, din adamı, zengin, kanaat önderi varsa tutuklanmıştır. Bizde bu zulmü burada yaptığımız gösterilerde dile getiriyoruz'' diye konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) konuyla ilgili geçen ay yayımladığı raporda, "potansiyel tehdit" olduğu iddia edilen kişilerin mimlendiği kaydedilmişti. Raporda ayrıca, son iki yılda bölgedeki güvenlik uygulamalarının arttığı, çok sayıda kişinin "önleyici polislik tedbiri" adı altında suçsuz yere alıkonulduğu, siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın "siyasi eğitim merkezleri" denilen gözaltı merkezlerine gönderildiği belirtilmişti.
banner8
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner6

banner4