Çin'den koronavirüs konusunda İsveç'e sert eleştiri

İsveç'te virüs vakalarının artarak devam etmesi içeride eleştirilirken, çok sert bir eleştiri de Çin'den geldi.

Çin'den koronavirüs konusunda İsveç'e sert eleştiri

İsveç basınında geniş yer bulan haberde: Çin'in AB'yi İsveç'in virüse "teslimiyetini" kınamaya çağırdığı yazıldı.

Çin'in iktidardaki Komünist Parti ile bağlantılı bir gazetede AB'nin İsveç'i korona patlaması konusundaki önlem almayışını kınaması gerektiğini söyledi.

Global Times'ın Çince baskısında çıkan makale, İsveçli yetkililerin örnekleme risk gruplarına ve sağlık uzmanlarına sınırlama kararına aykırı denildi.

İsveç'in teslim olduğunu ve virüsün gelişip daha sonra diğer ülkelere yayılabileceği gibi koronavirüs konusunda İsveç'in bir kara deliğe benzediği ileri sürüldü.

"İsveç'e ciddi eleştiri"

Dış Politika Enstitüsü Asya Programı başkanı Björn Jerdén, İsveç'in eleştirilmesi ciddidir.

Björn Jerdén "Çok keskin bir mesaj. İsveç'in enfeksiyonla mücadeleden vazgeçtiği söyleniyor. Özellikle İsveç'i sorumsuz olarak işaret ediyorlar ve İsveç'in eylemlerinin korona virüsüne karşı küresel mücadele için olumsuz sonuçları olabileceğini söylüyorlar" dedi.

Çin bölge uzmanı Kristina Sandklef'in Ekot'a yaptığı açıklamada, eleştiri İsveç-Çin ilişkilerinin şu anda çok kötü olmasıyla ilgili olabilir yorumunda bulundu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2020, 20:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zor gunler
Zor gunler - 2 yıl Önce

Isvecliler zaten insanlari deyil ekonomilerini dusunuyorlar. Insanlar ölurse ölsun önemli deyil. Ama insAllah Rabbim dönup dolastirip kendilerine bulastirir virusu.

Suitan
Suitan - 2 yıl Önce

Bu isvec neyin pesinde anlamis degilim bukadar lnsanin hayatiyla oynanilmaz gittikce baka ölu cogaliyor biran önce önlemizi alin Stockholm hemen karantinaya alinmali bunlar kafayi yemis valla normal hasta olan insanlari hastaneyede almiyorlar bu ölen insanlarin hesabini vereceler bu sorumsuzluk kabulenir gibi degil

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6