BULGARİSTAN’I GÜNDÜZ GEÇİN

Bulgaristan’da Sofya – Kapıkule arası tamamen otoyol oldu. Hız limiti 140 km/s’e çıktı. Güvenlik sorunu devam ediyor, gece yolculuğu yapmayın

BULGARİSTAN’I GÜNDÜZ GEÇİN
 SILA Yolu’nun en sorunlu ülkesi olan Bulgaristan’da bu yıl birkaç önemli değişiklik var. Öncelikle Sofya – Kapıkule arasındaki 280 kilometrelik yol tamamen otoyol oldu. Otobanlarda hız limiti 140’a çıkarıldı. Bu değişiklikle birlikte Sofya – Kapıkule arasındaki yolculuk süresi de iki saate düştü.

Sırbistan girişinden itibaren Sofya’ya kadar olan 100 kilometrelik yol güzergahında yollar virajlı, gidiş-geliş olmak üzere çift şerit. Özellikle bu yol güzergahı hem güvensiz, hem de çok kazalar oluyor. Geçtiğimiz yıl bu bölümde meydana gelen kazalarda bir vatandaşımız hayatını kaybetti.

YOL ÇALIŞMASI SABIR  İSTİYOR

Sofya çevre yoluna bağlantı noktasındaki köprülü kavşak inşaatı tamamlandı. Fakat bu bölümden sonra Türkiye istikametine giderken 6 kilometrelik bölümde, otoban bağlantı çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar izin sezonunda da devam edecek. Biz tenha bir günde yolculuk yapmamıza rağmen bu 6 kilometrelik yolu 45 dakika da geçebildik. Trafiğin yoğun olduğu günlerde bu süre daha da uzayacak. Bu 6 kilometrelik yol çalışması sizlerden 60 dakikalık sabır istiyor. Bu bölümdeki yol levhaları sizi şaşırtabilir. Svilengrad, İstanbul istikametini takip edin.

KUYRUK ÇİLESİNİN ESİRİ OLMAYIN

Bulgaristan’da yaşanan sorunlardan bir tanesi de sınırlardaki aşırı yığılmalar. Bu sorun, bu yıl, daha da çok kendini gösterecek. Özellikle dönüş yolculuklarındaki aramalar can sıkacak. Mülteci sorunu yüzünden sınır kapılarında araçların bagaj kapakları tek tek açılıyor, insan kaçakçılığı kontrolleri yapılıyor. Tatil dönüşünüzü hep aynı ana denk getirseniz yaparsanız Kapitan Andreevo gümrük kapısındaki yığılmalar sizi canınızdan bezdirebilir. Onun için alternatif olarak Hamzabeyli sınır kapısını değerlendirebilirsiniz.

 

HAFTA SONU YIĞILMA VAR

Bu sorunu başkent Sofya’da Bulgaristan yetkililerden sınır polisi, trafik, asayiş ve emniyet daire başkanlarıyla konuştuk ve şu önemli bilgileri verdi; “Son günlerde mülteci sorunu var ve bu yüzden de gümrük kapılarımızdaki aramaları daha da titizlikle yapıyoruz. Dönüş yolculuklarında Avrupalı Türklerden sabır istiyoruz. En çok yığılma hafta sonu ve tatil günlerinde oluyor. Bunun nedeni de dönüş günü olarak aynı günün tercih edilmesinden kaynaklanıyor. Dönüşlerini hafta sonuna getirmesinler.”

 

VİNYET KAZIĞI

Ülkede otobanlar ücretli. Vinyet almanız gerekiyor. Sofya – Kapıkule arsındaki 110 kilometrelik yeni otobanın bitip 168 kilometrelik eski bölüme eklenmesiyle birlikte Türkiye istikametindeki otobanın uzunluğu da 280 kilometre oldu. Bu gelişme vinyet fiyatlarına da yansıdı. Eskiden otomobiller için 10 Leva (5 Euro) olan haftalık vinyet ücreti 15 Leva (8 Euro), aylık vinyet ise 30 levaya (15 Euro) çıktı.

Vinyet satışları normalde sınır kapılarında görevli olan gümrük memurları tarafından yapılıyor. Fakat satış yapan memurları bulmak ve görmek hemen hemen imkansız. Genellikle sizi benzin istasyonlarına yönlendiriyorlar. Benzin istasyonları vinyet satışı yapıyor. Fakat orada otomobiller için haftalık 15 Leva olan vinyet size 15 Euro’dan satılıyor. Makbuzlarda Kril harfleri ile yazan 15 Leva’yı sakın 15 Euro olarak sanmayın. Kısacası vinyet kazığı yemeyin.

VİNYET CEZASI 150 EURO

Satın aldığınız vinyet, vinyet üzerine araç plakasının  yazılması ve dışarıdan görülecek bir şekilde aracın ön iç camına içten yapıştırılması halinde geçerli sayılıyor. Aksi taktirde araç plakasını yazmayan, camına yapıştırmayan veya geçersiz vinyet kullanan otomobil sürücüsüne 300 Leva (150 Euro) para cezası kesiliyor.

POLİS PARA TAHSİLATI YAPAMAZ

Otoyollarda beyaz renkli ve üzerinde bağlı oldukları bölge numaraları bulunan araçlı polisler dışındakilerin cezai işlem yapma yetkisi yoktur. Trafik cezaları, ülkenin para birimi olan Leva ile yapılır.

RÜŞVETİ ŞİKAYET EDİN

Bulgaristan’da ‘çorba parası’ adı altında sizlerden rüşvet istenilirse sakın vermeyin. Rüşvet alan da veren de suçludur. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı rüşvet konusunu bitirmek için çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bu konuda bir çok şikayet hattı var. Şikayet yaparken de polisin yaka numarası, adı, olay yeri, saati, tarihi ve zamanını belirtmeyi unutmayın. Şikayet etmek isterseniz 00 359 2 982 22 22 veya 112’yi arayın.

 

ÖNEMLİ TELEFONLAR

 • T.C. Sofya Büyükelçiliği: Boulevard Vasil Levski 80,Sofya Tel: +359 2 935 55 00
 • T.C.Filibe Başkonsolosluğu: Filip Makedonski 10, Plovdiv Tel: +359 32 63 23 09
 • T.C. Burgaz Başkonsolosluğu: Boulevard Demokrasia 38, Bourgas Tel: +359 56 87 99 40
 • Polis imdat: 112 veya 166 Trafik Çekici: 146
 • Yol yardım servisi: +359 2 980 33 08
 • THY Sofya Ofisi: +359 2 947 40 06 veya 947 40 07

 

BULGARİSTAN’DA DIŞ ÜLKE TEMSİLCİLİKLERİ:

 • ALMANYA: Ulica Frederic Joliot Curie 25, Sofya +359 2 91 83 80
 • AVUSTURYA: Boulevard Zar Oswoboditel 13 / Ulica Schipka 4, Sofya Tel: +359 2 932 90 32
 • BELÇİKA: Pl. Veltchova Zavera, Sofya Tel: +359 2 988 72 80
 • FRANSA: Rue Oborichte 27, Sofya Tel: +359 2 965 11 00
 • HOLLANDA: Oborishte Straat 15, Sofya  Tel: +359 2 816 03 00
 • İSVEÇ: Alfred Nobel 4, Sofya Tel: +381 2 930 19 60

 

DEZENFEKTE KAZIĞI

Dönüş yolculuklarında Bulgaristan, Türkiye çıkışında sürücülerden 3 Euro dezenfekte parası alıyor. Avrupalı Türkler bu uygulamaya büyük tepkiler göstermesine rağmen Bulgaristan “Altın yumurtlayan göl’den kazanç elde ettiği için bir türlü vazgeçmeyeceğe benziyor.

 

1 Euro = 1,95 Leva

 • Süper benzin:                      1,01 Euro
 • V-Power:                               1,13 Euro
 • Dizel:                                     0,95 Euro
 • V-Power Dizel:                    1,00 Euro
 • LPG:                                      0,47 Euro

 

BULGARİSTAN’I GÜNDÜZ GEÇİN

Başkent Sofya’da Büyükelçiliğimizde görüşme yaptığımız Başkatip Murat Erkol, geçtiğimiz yıl Bulgaristan’da Avrupalı Türkün karıştığı bir çok ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan kazalar olduğunu belirtti ve sürücüleri yorgun ve uykusuz şekilde araç kullanmamaya, trafik kurallarına uymaya davet etti. Güzergahın büyük bir bölümünün otoban olmasına rağmen vatandaşların yolculuklarını gündüz ve küçük konvoylar halinde tavsiye eden Erkol, “Yol inşaatlarının büyük bir bölümünün bitmesine rağmen çok dikkatli olunması gerekir” dedi.

SABAH
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6