Bulgar polisi sınırda gurbetçileri rüşvete zorluyor

Bulgar polisi, gurbetçileri sınırda 14 saat güneş altında bekletip rüşvet alıyor. Vermeyenler kuyrukta beklemeye devam ediyor.

Bulgar polisi sınırda gurbetçileri rüşvete zorluyor
 Meslektaşı Kathleen van Bremt ile birlikte Avrupalı Türklerin sorunlarını takip eden Kati Piri, bu konuda AB Komisyonu'na bir rapor sundu. Hollandalı parlamenter, gurbetçilerin Bulgar polisi ile yaşadığı sorunların anlatıldığı "Kara kitabı", 1 Ocak 2018'de AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan Sofya hükümetine iletecek.


14 SAAT GÜNEŞİN ALTINDA BEKLETİLİYORLAR

Karayoluyla ülkesine giden gurbetçilerin, Bulgar sınır güvenlik birimlerinin karıştığı yolsuzlukların kurbanı olduğunu vurgulayan Kati Piri, Türkiye kökenli yolcuların 14 saate yakın güneş altında bekletildiklerini söyledi.

BULGAR POLİSİ TÜRKLERİ RÜŞVETE ZORLUYOR

AP Türkiye Raportörü'ne göre, Bulgar polisi Avrupalı Türkleri rüşvet vermeye zorladı, kaynağı belli olmayan nakit cezalar yazdı, zorunlu dezenfeksiyon gerekçesiyle araçları zorla yıkattı. Ödemeyi reddedenler uzun süre kuyrukta bekletildi.

BULGARİSTAN YOLSUZLUKLARI ÖNLEYEMİYOR

Kati Piri, Bulgaristan'ın 10 yıldır AB üyesi olmasına ve birliğin milyonlarca euro sübvansiyon vermesine rağmen sınırdaki yolsuzlukların önlenemediğine dikkati çekti.

Bulgar polisi sınırda gurbetçileri rüşvete zorluyor

"AB MÜDAHALE ETMELİ"

BBC Türkçe'nin haberine göre; AP Türkiye Raportörü, AB Komisyonu'nun bu sorunu ciddi biçimde ele alması gerektiğini vurguladı.Yıllardır devam eden sorunların artık sona ermesi gerektiğini dile getiren Piri, AB vatandaşı olan Avrupalı Türklerin haklarının, AB Dönem Başkanı olmaya hazırlanan bir ülke tarafından ihlal edildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6