Bu kez İsveç: Neo-Nazi grup Yom Kipur günü yürüyüşe hazırlanıyor

İsveç‘te neo-Nazi grupların Yahudilerin en kutsal günlerinden Yom Kipur günü yürüyüşe hazırlanması ırkçılık karşıtı kesimlerin şimdiden tepkisini çekiyor.

İsveç‘te Nordic Resistance (İskandinav Direnişi) grubu ırkçılık karşıtları tarafından neo-Nazi olarak niteleniyor. Nordic Resistance, İsveç‘in en büyük ikinci şehri Gothenburg’da 30 Eylül günü yürüyüş yapma hazırlığında. Yürüyüşün teması ‘vatan hainlerine karşı ayaklan’ . 

Irkçı grup yürüyüşle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, İsveç sınırlarını daha önce eşi benzeri görülmemiş bir işgale (mülteci akını) açan politikacılara tepki verileceği belirtildi.

Politikacıları ve gazetecileri ‘hırsız ve vatan haini’ ilan eden neo-Nazi grubun endişeye neden olan söylemleri ‘İsveç demokrasisi için bir tehdit’ olarak görülüyor.


Irkçı grup destekçileri daha önceki gösterilerinde göçmen karşıtı sloganlar atmış ve kendilerine tepki gösterenlere sözlü ve fiziki saldırıda bulunmuştu.

Suriye savaşıyla birlikte yaşanan mülteci akını Avrupa ülkelerine ırkçı grupların yükselişine neden oldu. ABD’de Başkan Donal Trump’ın seçilmesinin de bu gruplara cesaret verdiği dile getiriliyor. İsveç‘te halihazırda mecliste bulunan aşırı sağcı partinin 49 sandalyesi bulunuyor. Almanya’da geçen haftasonu yapılan seçimlerde ilk kez ırkçı bir parti meclise girmeyi başardı.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6