banner103
banner74

Bebeklerini vegan besleyen İsveçli çift tutuklandı

İsveç’te bir çift, vegan besledikleri bebeklerinin neredeyse “açlıktan ölme” noktasına gelmesi nedeniyle tutuklandı.Çifte 3 ay hapis cezası verilirken, 60 bin kronda tazminat öemelerine karar verildi. Çocuğu ise Sosyal Daire Kurumu aldı.

Bebeklerini vegan besleyen İsveçli çift tutuklandı

Independent Türkçe'nin haberine göre; Göteborg Bölge Mahkemesi’nde görülen davada, 18 aylık çocuğun, yalnızca anne üstü, esmer pirinç ve patatesle beslendiği belirtildi.


 
İsveç’te yayın yapan The Local sitesinin haberine göre, yetersiz beslendiği ve “ölmeden saatler önce” kurtarıldığı kaydedilen çocuk, acilen hastaneye kaldırıldığında tepkisiz bir haldeydi.

Hakim Per Norden, ebeveynlerin “kendi kızlarına kasten zarar vermemiş olmasına” rağmen, doktorların durumun “uzun süreli açlıktan kaynaklandığı” sonucuna ulaştığını söyledi.

Doktorlardan biri, bebeğin halini tanımlarken, “Daha önce hastanede gördüklerimizin hepsinden daha kötü” ifadelerini kullandı.

Öte yandan çocuğun bakımını üstlenen koruyucu anne baba, küçük kızın sağlığının iyiye gittiği söyledi.


 
Haber sitesinin mahkemeye dayandırdığı bir ifadeye göre, çocuğun doğum kaydının da yapılmadığı anlaşıldı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Ebeveynleri ideolojik açıdan, kızlarının dünya vatandaşı olduğuna inanıyor. Aile doğumu herhangi bir kuruma bildirmediği gibi onu çocuk sağlığı merkezinde kontrolden geçirmemiş, büyürken boy ve kilo ölçümlerini bile yaptırmamış.”

Mahkeme ayrıca, çocuğa bugüne dek bir doktorun bakmadığını ya da aşı yaptırılmadığını da ekledi.


 
Çocuğun kötü beslenmesinin hayatı tehdit eden bir noktaya geldiğini belirten savcı Ximena Bene, ebeveynlerin 2 ya da 3 yıl hapis cezası almasını talep etti.

Aileyi savunan avukatlarsa, kızı bu hale getiren faktörün, mide mikrobundan başka bir şey olmadığını iddia etti.

Perşembe günü kararını açıklayan mahkeme, ailenin “ciddi derecede ihmalkarlığının, kızlarının yaşamını tehdit eden bir duruma yol açtığına” hükmetti.

Ebeveynler, kızlarına verdikleri zarar nedeniyle 3 ay hapis cezası ve 60 bin İsveç Kronu (yaklaşık 38 bin TL) para cezasına mahkum edildi. Çocuğun babası ayrıca, aralarında uyuşturucu ve alkollü araç kullanmanın olduğu başka suçlardan da ceza aldı.

Çift cezaevinden çıktığında, sosyal hizmetler görevlilerinin gözetiminde, evde bakım ortamında kızlarıyla 8 hafta zaman geçirecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6