Başbakan Andersson: İsveç göçmenlerin entegrasyonunda başarısız oldu ve çete suçları arttı

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ülkesinin son yirmi yılda kabul ettiği göçmenleri toplum entegre etmekte başarısız olduğunu bunun da paralel toplumlara ve çete suçlarına yol açtığını söyledi.

Başbakan Andersson: İsveç göçmenlerin entegrasyonunda başarısız oldu ve çete suçları arttı

Basın toplantısında konuşan Andersson "İsveç'te ayrışmaya o kadar çok izin verildi ki artık paralel toplumlar oluştu. Aynı ülkede ama tamamen farklı realitelerde yaşıyoruz," ifadelerini kullandı.

Son yirmi yılda İsveç'te ikamet eden fakat farklı bir ülkede doğan kişi sayısı iki katına çıkarak 2 milyona ulaştı. Bu ülke nüfusunun beşte biri anlamına geliyor. Andersson'ın liderliğini yaptığı Sosyal Demokratlar son 40 yılın 28'inde iktidardaydı. 

Andersson gençlerin suça bulaşmasını engellemek için sosyal hizmetlerle polisin işbirliği yapabileceği yeni bir kurul oluşturmak istediğini belirtti. Başbakan ayrıca gençlerin okulda kalması ve ebeveynlerinin izni olmadan sokaklarda vakit geçirmemesini sağlayacak mekanizmalar önerdiğini vurguladı. 

Andersson "Göçün çok yüksek olduğu bir dönemde entegrasyon çok zayıf kaldı. Toplum çok zayıftı, polisin ve sosyal hizmetlerin yeterli kaynağı yoktu," ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6