Avrupa’da yaşayan gurbetçilere Türkiye’de Avukatlık desteği

Avrupa’da yaşayan birçok gurbetçinin Türkiye’de avukatlık desteği konusunda sıkıntı yaşadıkları gerçeği yıllardır devam ediyor.

Avrupa’da yaşayan gurbetçilere Türkiye’de Avukatlık desteği

Özellikle yaz aylarında tatillerini Antalya bölgesinde geçiren gurbetçilerin aile hukuku konusundaki davalarında yaşadıkları zorlukları aşmakta sıkıntılar bulunuyor. Yine tatil bölgelerinde konut ve ticari yatırımları yapmak isteyen gurbetçilerin zaman zaman karşılaştıkları ciddi sorunlar bulunmaktadır. Türkiye’de mülk edinimi, yatırım ve diğer hukuk konularında bölgede uzun yıllardır faaliyet gösteren ve özellikle gurbetçi yatırımcılarla çalışan Avukat İlker Caner Mercan, Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin işlerini kolaylaştırıyor.

İsveç Gündemi’ne konuya dair değerlendirmede bulunan Avukat İlker Caner Mercan, “Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı’nın hukuki olarak bir takım sorunları oluyor. Zaman zaman çok pratik bir şekilde çözülebilir sorunlar vatandaşı çok zorlayabiliyor. Bizim işimiz vatandaşın çözümü kolay olan ancak bilmediği için zorlaşan işlerini kolaylaştırmak” diyerek: Yıllardır Antalya bölgesinde avukatlık yaptığını belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Avukat İlker Caner Mercan, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın özellikle boşanma sonrasında Türkiye’deki kayıtları konusunda ciddi sorunlar yaşadığını belirtti. Yeni düzenlemeyle birlikte kısmen bu sorun hafiflemiş olsa da hala çiftler arasındaki muhalefet nedeniyle tanıma tenfiz gibi davalarda avukatlık hizmeti büyük önem arzediyor. Bu bağlamda başta İsveç olmak üzere, tüm İskandinavya ve Avrupa ülkelerindeki vatandaşlarımızın birçok hukuki sorunlarının çözümünde önemli katkı sağlayacağımızı bilmenizi isterim ifadeleri kullandı.

Ceza hukuku - Aile hukuku - Gayrimenkul ve inşaat hukuku - Ticaret ve şirketler hukuku - Sözleşmeler hukuku yanı sıra idare hukuku olmak üzere özellikle otel kiralama ve işletme konularında etkin hizmet verdiklerini belirten Avukat İlker Caner Mercan, “Dünya turizminin kalbi olan Antalya’da yurtdışında yaşayıp yatırımları bulunan birçok vatandaşımız bulunuyor. Bu yatırımcılarımızın işlerini takip etmesi için sürekli burada olma imkânları olmuyor. İşte bu noktada biz devreye giriyoruz. Onlar adına buradaki tüm işlerini yasal olarak biz takip ediyoruz. Yine yatırım yapmak isteyen iş insanlarına daha işin başındayken hukuki haklarına ilişkin danışmanlık ve yol gösterici oluyoruz” dedi.

Basit hatalardan milyonlarını kaybedenler var

Avukat İlker Caner Mercan, bireysel yatırımcıların önemli bir kısmı, kanunları yeterince bilmediği ya da bir destek almadığı için biranda milyonlarca lira kaybetmekle karşı karşıya kalabiliyorlar dedi.

Tanıma tenviz davaları uzayabiliyor

Yurtdışında boşanmaların Türkiye’de tanınması için hukukçu desdeği olmaksızın başvuran vatandaşlarımız için süreç uzuyor. Bunun çok basit nedenleri bulunuyor. Süreci uzatan faktörleri zamanında takip edip ortadan kaldırmamak gibi özetleyebiliriz diyen Mercan, “davaların ele alındığı anda dosyada eksik varsa bu süreci ciddi şekilde uzatıyor. Çünkü yurtdışında yaşayan birine tebligatın ulaşması zaten haftalar sürebiliyor” yorumunda bulundu.

Avukat İlker Caner Mercan, “Yurtdışında yaşayıp özellikle Antalya bölgesinde avukat ihtiyacı olan vatandaşlarımız bana ulaşmaktan lütfen çekinmesinler. Davalarına göre izlenmesi gereken yolu belirleyip elimizden gelen desteği sağlarız” dedi. 

Avukat İlker Caner Mercan’a +90 505 267 81 45 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. 

Ofis Adresi:  Meltem Mh. 3822 Sk. Barohan Kat 1 D:16 Antalya
 

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6