Askerlik bin avro'ya düşürüldü...

Yurt dışında en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki askerlik hizmetlerini yerine getirmiş olmak için ödemeleri gereken 6 bin avro, bin avroya düşürüldü. Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Ancak fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

Askerlik bin avro'ya düşürüldü...
 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 13 maddesini kabul etti.
 
Tasarının kabul edilen maddelerine göre, oturma veya çalışma iznine sahip olarak, yurt dışında en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar, durumlarını gösteren belgelerle birlikte, konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvurmaları ve bin avroyu defaten ödemeleri halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Mevcut düzenlemede ödenmesi gereken para 6 bin avro idi.
 
Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Ancak fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.
 
Yeneroğlu: Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik dövizle askerlik bedeli 1000 Avro’ya düşürülüyor.
 
Dövizle askerlik kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Dövizle askerlik bedeli konusunda yurt dışındaki vatandaşlarımızın ihtiyacı doğrultusunda gerekli adım atıldı. Bedel, vatandaşlarımızın hukuki şartları ve ekonomik durumları dikkate alınarak 1000 Avro’ya düşürülüyor.’’ açıklamasında bulundu.
 
Mustafa Yeneroğlu yaptığı açıklamada, ‘‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız askerlik yükümlülüğünü, sahip oldukları hukuki oturum durumları itibarıyla, Askerlik Kanunu kapsamında belirtilen bedeli ödeyerek yerine getirmektedirler. Bu kapsamda gündemde olan dövizle askerlik bedelinin yüksekliği konusu çözüm bekleyen sorunların başında yer almaktadır. Buna binaen Başbakanımız tarafından bedelin 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya düşürülmesi sözü verilmiş ve bu vaat hükûmetimizin son olarak açıkladığı Acil Eylem Planında yer almıştır.
 
Daha önce de kamuoyuyla paylaştığımız gibi dövizle askerlik meselesi, sadece ‘‘ödenecek tutar’’ bağlamında değerlendirilmemiştir. Yürürlükteki bedelin yüksek olması, yurt dışındaki vatandaşlarımızın, özellikle de yurt dışında doğmuş ve büyümüş gençlerimizin Türkiye ile olan aidiyetlerinin geliştirilmesi çabalarını zorlaştırmıştır. Ayrıca 38 yaşından büyük, cezalı pozisyondaki yükümlü vatandaşlarımızın Türkiye ile olan sosyal bağlarından koparak ülkemizden uzaklaşmalarına neden olmuştur.
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tüm bu hususlar dikkate alınarak, bedelin 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya düşürülmesini içeren önerge kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda ele alınacak kanun tasarısının yasalaşmasıyla yurt dışındaki yükümlüler üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmak şartıyla 1.000 Avro ödemeleri hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlarımız da 1000 Avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.
 
Kanunun yürürlüğe girmesiyle uzun süredir gündemde olan dövizle askerlik konusuna yurt dışındaki vatandaşlarımızın toplumsal ve ekonomik durumlarına uygun bir şekilde köklü bir çözüm getirilecek, ülkemizle olan bağlarını güçlendirici yönde adım atılmış olacaktır.’’, dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 11:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
turkeli ahmet
turkeli ahmet - 8 yıl Önce

bence bin euro iyi hicolmazsa cezali olmaz vatandas kusturmeyin gencleri turkiyeyi kesmeyin altin yomurtlayan tavukgu hicolmazsa vatansevgisi kalirgenclerimizde

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6