banner114

Araştırmalara göre İsveç çocuklar için dünyanın en güvenli ikinci ülkesi

The Economist'in araştırmasına göre, İngiltere'den sonra çocuklar açısından en güvenli ülke İsveç.

Araştırmalara göre İsveç çocuklar için dünyanın en güvenli ikinci ülkesi

Çocuklara yönelik istismar ve cinsel suçların engellenmesi ve müdahalesine ilişkin hazırlanan bir raporda 82.3 puan alan İsveç, İngiltere'den sonra en güvenilir ülke sıralamasında ikinci oldu.

Yapılan araştırmada Türkiye'nin notu 100 üzerinden 56.7 olurken, 60 ülke arasından 18'inci sırada yer aldı.

The Economist'in farklı bölgelerden topladığı verileri karşılaştırarak oluşturduğu listede Türkiye, çocuklar için en güvenli 60 ülke arasından 18'inci sırada yer aldı.

Raporda, ülkedeki refah seviyesi arttıkça çocuklar için ortamın daha da güvenilir olduğuna dikkat çekildi. Elde edilen bulgulara göre 60 ülkeden 34'ünde çocukların istismarına dair suçlarla ilgilenen özel emniyet birimleri bulunurken sadece 6 ülkede erkeklere yönelik suçlar kayıt altına alınıyor ya da raporlanıyor.

Sıralamanın ilk ve sonunda yer alan ülkeler

Söz konusu çalışmada, 60 ülke çevre ve toplum, yasal düzenlemeler, yönetim gücü ve yetkisi ile toplumun ve medyanın yükümlülüklerinden oluşan ve alt başlıkları olan 4 ana madde üzerinden puanlandı.

Şubat 2018 ile Nisan 2019 arasında incelenen ülkeler arasında İngiltere, 83.0 puanla en güvenilir ülke konumunda. İkinci sıradaki İsveç'i Avustralya ve Kanada takip etti. Listenin 60'ıncı ve en son sırasında 26.4 puanla Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer aldı. Nijer, Pakistan ve Burkina Faso da son sıralarda gelen ülkeler oldu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6