banner114

Antalya’da garsondu, İsveç’te pilot oldu

ADIYAMAN merkeze bağlı Bağpınar köyünde yaptığı kağıttan uçaklarla pilotluk hayali kuran 38 yaşındaki Erkan Ekici, Antalya’da garsonluk yaparken tanıştığı İsveçli kız arkadaşı sayesinde yerleştiği Helsinborg’da hayalini gerçekleştirdi.

Antalya’da garsondu, İsveç’te pilot oldu

9 çocuklu bir ailede büyüyen Ekici, köylerinin üzerinden geçen uçaklardan çok etkilendi. Her seferinde gökyüzündeki uçakların geçişini heyecanla seyreden Ekici’yi zamanla uçuş merakı sardı. Gazete kağıtlarından farklı modellerde uçaklar yapmaya başlayan Ekici için pilot olmak bir tutkuya dönüştü. Liseden sonra Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side’de komilik ve garsonluk yapan Ekici, burada tanıştığı İsveçli kız arkadaşıyla birlikte yaşamak için 2008’de Helsinborg şehrine geldi.

UÇAKLAR HEP EVİMİZİN ÜZERİNDEN GEÇERDİ
Burada dil eğitimi aldıktan sonra Helsinborg’daki bir hal firmasında bilgisayar teknikerliği yapmaya başlayan Ekici, yaşadıklarını şöyle aktardı: “İsveç’te yaşadığımız evin üzerinden sürekli eğitim uçakları geçiyordu. Sanki kader hayalimi gerçekleştirmem için alt yapıyı kuruyordu. Evin balkonundan uçakların eğitimini keyifle izliyordum. Bir gün ‘Helsinborg Nordvastra Skane Fly Klubb’ adlı sivil havacılık uçuş eğitim merkezine kaydımı yaptırdım. Uçuş merkezinde işten ve dil kursundan arta kalan zamanlarımda pilotluk eğitimi almaya başlayarak uçuş hayallerime ilk adımı attım. İlk PPL lisansımı 2015 yılında başarıyla aldım. Ondan sonra ATPL sınavları derken tüm sınav ve aşamaları geçerek pilot olmaya hak kazandım. İngilizce, fizik, matematik gibi alanlarda bilgi isteyen zor bir aşamadan sonra pilotaj eğitimimi tamamladım. Sivil havacılıkta pilot olmak için gerekli 200 saat uçuş ve uluslararası alınan 14 sınavı başarıyla tamamladıktan sonra Ticari Havayolu Pilot Lisansı’nı alarak pilot oldum. Çocuklmuk hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.”

THY VE SAS’A İŞ BAŞVURUSU YAPTI
Hem şehirlerarası hem de ülkelerarası uçuş tecrübesi de edinen Ekici “Artık Boing modeli büyük uçakları da rahatlıkla kullanabiliyorum. Son olarak Almanya ve İsveç’te uçular yaptım. THY ile SAS Havayolu şirketlerine iş başvurusu yaptım. Ülkemizde pilotluk eğitiminin biraz daha zor ve pahalı olduğunu biliyorum. Benden sonra biraz da benden esinlenerek, İsveç’te Türkler arasında pilotluk yapmak isteyenlerle karşılaştım. Caner Kaba adındaki Türk kardeşimiz de tüm eğitimlerini tamamlayarak THY ile kontrat imzaladı. Yakında uçuşlara başlayacak. Memleketim Adıyaman’daki akrabam ve arkadaşlarım pilot olduğuma inanamıyorlar. ‘Bizimle dalga geçme’ diyorlar” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 11 ay Önce

Universitet mezunu bile degilsin..iswece gelen yabanci göcmenlerin cogunun yarimyamalak okuma yazmasi var ehliyet aliyorlar..kimide sorkut yani ehliyet cikarmiyor ehliyetsiz araba kullaniyorlar..sende onun hesap THY ucak kullanmak iswecteki ucak kullanmaya benzemez..

mehmet
mehmet @Ahmet - 11 ay Önce

cok mu kiskandin ? Basari böyle birseydir iste, ugras sen de yap seninle de gurur duyalim,sen basarinca biz mutlu oluruz. Haydi gayret , ama camur atmadan saga sola.

Pilot kardesimize basarilar

Cengiz guven
Cengiz guven @Ahmet - 11 ay Önce

Ahmet. TURKIYEDE SENIN GIBI DANGALAKLAR COK. ISVECTE torpil turu seyler yok. Isvecte ehliyet almak bayagi is istiyor. Senin gibi turk ehliyeti olanlari gecersiz sayiyorlar. Bir ulke hakkinda ileri geri konusacagina önce biraz arastir bence. Erkan arkadasa ucuslarinda basarilar.

Unal kotanci
Unal kotanci - 11 ay Önce

Gercek bir mucadele öykusu
HELAL OLSUN

Ahmet
Ahmet @Unal kotanci - 11 ay Önce

Kardesim..her habere baliklama atliyorsunuz adam lise mezunu universite mezunu bile degil Turk hava yollarinda ise alinsa perfekt ingilizcesi yok yabanci ulke havaalaninlarinda kuleyle Turkcemi konusacak..anlayin artik. Turk hava yollari ferfek universitet mezunu donanimli pilotlari secip alir..adamin kendi köyluleri bile inanmiyor cunku kapatisesini biliyorlar..har ara verip egitim alani pilotmu yapiyorlar..her ehliyeti olani uzunyol otobusune söförmu aliyorlar..isvecli kiz arkadasiyla neden evlenmemis Allah bilir o da kendisinden On yas buyuktur..Turkiyedeki garson olarak yurt disina kendilerini atanlari bilmiyormuyuz tek gidelimde ne olursa olsun..bu adam isvecte ne calisir nasil para kazanir oturumu vatandasligi varmi..

Baha Aydin
Baha Aydin - 11 ay Önce

Sen ancak gider Adıyaman’da kara fırında ekmek yaparsın

mht.snc
mht.snc @Baha Aydin - 11 ay Önce

Baha aydin senin gibi laf kalabalığı yaparak olmuyor o iş Cahil Cahil konuşacağına çabalayıp yapsaydın kim seni s....

SIRADAKİ HABER

banner6