Almanya’da raflar boş kaldı! Ekmek 10 euro olabilir!..

Almanya’da Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sebebi ile bazı temel gıda maddelerinde tedarik sıkıntısı yaşanınca raflar boş kaldı.

Almanya’da raflar boş kaldı! Ekmek 10 euro olabilir!..

RUSYA-Ukrayna arasındaki çatışmalar Avrupa’da tedarik sıkıntısını beraberinde getirdi. Ukrayna’dan ithal edilemeyen ürünler nedeniyle marketlere gıda sıkıntısı yaşandı. Marketlerde ayçiçek yağı, kolza yağı, un ve makarna gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu reyonlar tamamen boş kaldı. Bazı marketlerde de ayçiçek yağı için müşteri başına sadece 4 litre kısıtlaması getirilirken, fiyatların iki katına çıktığı görüldü.

Almanya’da raflar boş kaldı Ekmek 10 euro olabilir..

Federal Meyve, Sebze ve Patates İşleyicileri Birliği’nden (BOGK) yapılan açıklamada, “Almanya’da sadece birkaç ayçiçek yağı üreticisi var ve talebin yüzde 94’ü ithal ediliyor. Bir kıtlık genellikle daha yüksek fiyatlara yol açıyor. Bu durumda sorun daha da büyük, piyasada neredeyse hiç ayçiçek yağı kalmadı. Market raflarında ayçiçek yağının olması gereken yerde büyük boşluk var” ifadeleri kullanıldı. Almanya Yağlı Tohum İşleme Endüstrisi Derneği (OVID) ise Ukrayna’nın önemli bir ayçiçek ve kolza yağı ihracatçısı olduğunu, kriz nedeniyle ürünün tedarik edilemediğini açıkladı. Beslenme Uzmanları ise Tedarik Sıkıntısı yaşanan yağların yerine alternatif ürünlerinin de kullanılabileceğini belirterek, hindistancevizi yağı, tereyağı veya margarin kullanımını öneriyor.

EKMEK 10 EURO OLABİLİR
Rafların yanı sıra Almanya’da ekmek fiyatının 10 Euro’ya yükselebileceği konuşuluyor. Schleswig Holstein Çiftçiler Birliği Başkan Yardımcısı Klaus-Peter Lucht, Almanya’da 3-4 Euro’ya satılan bir ekmeğin fiyatının yakında 10 Euro’ya çıkabileceğini söyledi. Ekmek ve gıda fiyatlarının Almanya’da aşırı derecede yükselmesine, buğday fiyatlarının önceki seneye nazaran iki katına çıkmış olmasının sebep olduğu belirtiliyor. Rusya ve Ukrayna’dan buğday ithalatının Avrupa’ya durması sebebiyle fiyatların katlanarak artacağı tahmin ediliyor Süper marketler zinciri Aldi ise 150 ürün için fiyatları artırdığı açıkladı. Bir kilo buğday unu yüzde 15.6’lık bir artışla 39 cent yerine 45 cente mal oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bedirhan
Bedirhan - 7 ay Önce

Olur olur hepsi olur yakinda.. Insanlar dunyanin içine ettiler yeteri kadar zaten.. Ne Krallar, Padişahlar, makami yuksek olanlar geldi geçti bu dünyadan ama üzerinde sadece kefeni ve suratina atilan 1 avuç toprakla defn olup gittiler. Tabi yanlarinda göturdukleri onca insani masumca katlettikleri icin mahşer gününde yüzleşmeyi bekleyen onca insanla beraber.. Şuanda da aynısını yapmaya devam eden ac gözlü insanlar devam ettiriyor..
Yazik bizlerden sonraki gelen nesillere yazik onlara hic birsey kalmayacak neyazikki..

SIRADAKİ HABER

banner6