banner198

ABD'den İsveç'e sert ''NATO''uyarısı

Amerika’nın NATO Büyükelçisi Douglas Lute Stokholm ziyaretinde, İsveç’e yönelik olası bir saldırı karışında İsveç’in NATO’dan veya ABD’den yardım beklememesi gerektiğini, ancak İsveç’in NATO’ya üyeliğinin ABD tarafından doğrudan bir hayat garantisi sağlayacağını bildirdi.

ABD'den İsveç'e sert ''NATO''uyarısı
İsveç devlet radyosu EKOT, ABD'nin Avrupa'daki kuvvetleri tarafından NATO'ya üye 13 ülkeden 6 bin askerin katıldığı tatbikat nedeniyle Stockholm'de bulunan Amerika'nın NATO Büyükelçisi Douglas Lute'nin, İsveç'in NATO'ya üye olması gerektiğine dikkat çektiğini belirtti.

Haberde, İsveç'e NATO üyeliği için İsveç'e çağrıda bulunan ABD'nin NATO Büyükelçisi Douglas Lute, "İsveç'e yapılacak herhangi bir saldırısı esnasına, İsveç'in Amerika ve NATO'dan bir yardım beklemesin. İsveç NATO'ya üye olduğu zaman, Amerika ve NATO tarafından hayat garantisi sağlanarak kendini güvenceye alır" dediği belirtildi.

İsveç'in modern silahlara donanımlı bir orduya sahip olduğunu ifade eden Lute, İsveç ordusunun, NATO'ya çok şey katacağından emin olduğunu söyledi.

İsveç'in NATO'ya girmesi için parlamento kararı alması gerektiğinin bilince olduğunu ifade eden Lute, İsveç'in NATO üyeliğinin her iki tarafa da çok şeyler katacağı inancıyla parlamentosunun karar vermesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan NATO'nun savunma kapasitesini artırmak amacıyla 1 Haziran'da Baltık Bölgesinde başlayan tatbikat, 19 gün sürecek.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 21:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6