ABD'den İsveç'e garip vize uygulaması

İsveç vatandaşlarından 2011 yılı Mart ayı itibariyle; Irak, Suriye, İran ve Sudan'da bulunmuşlarsa vize almak zorunluluğu getirildi. Bu ülkeye gitmeyenler için vize uygulaması yok.

ABD'den İsveç'e garip vize uygulaması
ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi vizesiz ziyaret edebilecek kişilerin ülkeye girişlerindeki kontrolleri sıkılaştıran yasanın uygulanmaya başlandığını bildirdi
Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, ABD vize muafiyeti programı (VWP) dahilinde ülkeye vizesiz girebilen ülkelerin vatandaşlarından, 2011 yılının Mart ayı itibarıyla Irak, Suriye, İran ve Sudan'da bulunmuş kişilerin artık vizeye tabi tutulduğunu söyledi.

Açıklamada, diplomat ve askeri görev gereği bu ülkelerde bulunmuş kişilerin bu uygulamanın dışında tutulacağı belirtilirken, normal vatandaşların ise vizeye tabi tutulan ülkelerin vatandaşları gibi büyükelçiliklere giderek vizeye başvurmaları gerektiği ifade edildi.

"Teröristlerin Seyahatini Engelleme 2015 Yasası" bağlamında yapılan bu değişiklik, özellikle Avrupa ülkelerinden terör örgütü DAEŞ'e katılıp tekrar ülkelerine geri dönmüş Avrupalıların ABD'ye girişini engellemeyi hedefliyor.

ABD'nin vize muafiyeti programında bulunan Batılı ülkelerin vatandaşlarından en az 5 bin kişinin son 5 yılda Irak ya da Suriye'yi ziyaret ettiği belirtiliyor. ABD'ye her yıl yaklaşık 20 milyon kişi vize muafiyeti programı kapsamında vize almadan giriş yapıyor. Bu kişiler İç Güvenlik Bakanlığının taramasından geçiyor.

ABD'ye, vatandaşları vize almadan girebilen 38 ülke şu şekilde sıralanıyor: Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve İngiltere.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 21:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
levent
levent - 7 yıl Önce

usa esta ya basvuru yapadan gidemesiniz...isvec vatandasilarinda vize var..


https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1

SIRADAKİ HABER

banner6