AB ve Türkiye anlaştı

banner54

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Türkiye'nin AB' fasıllarının açılacağını belirtti.

AB ve Türkiye anlaştı
 İsveç Başbakanı Stefan Löfven, "Türkiye'de sığınmacılara iş, eğitim ve sosyal haklar sağlanırsa, sığınmacılar Türkiye'de kalır" dedi.
Löfven, Türkiye'ye sığınmacılar için mali destek sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye ile birlikte çalışmak gerekiyor. Türkiye ile yeni fasıllar açılırsa demokrasi ve insan hakları konusunda ilerleme sağlanır" diye konuştu.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada, "Her sene iki zirve yapılmasına karar verdik, katılım sürecini hızlandıracağız, canlandıracağız. Bu (AB-Türkiye Zirvesi) tarihi bir gün ve tarihi bir toplantı. 11 yıl sonra Türkiye ile böyle bir zirve gerçekleştirildi. AB ile vize serbestisi konusunda bir takvim ortaya kondu. 2016 yılının mart ayında ilk rapor, haziran ayında geri kabul anlaşmasının uygulanması ve ekim ayında da vize muafiyetinin devreye girmesi. Bunun için bizim yapacaklarımız da var AB'nin de yapacakları var" ifadelerini kullandı.
"3 milyar avro Türkiye için değil Suriyeli mülteciler için harcanacak"

"Bu 3 milyar avro Türkiye için değil Suriyeli mülteciler için harcanacak" diyen Başbakan Davutoğlu, "Bizim nihai hedefimiz insan kaçakçılığını ve mültecilere yönelik suçları engellemek ve Avrupa'ya gelen mültecilerin sayısını azaltmak" dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6