banner114

AB, İsveç'i cennet ilan etti: Bakın neden!

AB ülkeleri arasında en fazla ormanlık alana sahip ülke (30,5 milyon hektar) ile İsveç çıktı. Avrupa'da en çok ağacın olduğu ülke İsveç sosyal medyada da 'Orman cenneti' ilan edildi.

AB, İsveç'i cennet ilan etti: Bakın neden!

AB'nin yüzde 43'ünün ormanlık alandan oluştuğu bildirildi. İsveç'in başı çektiği listenin ilk üç sırasındaki ülke, toplam ormanlık alanın yüzde 30'una sahip.
Avrupa Birliği'nin (AB) yüzde 43'ünün ormanlık ve ağaçlık alandan oluştuğu açıklandı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), "21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası" dolayısıyla AB'deki ormanlık ve ağaçlık alanlara ilişkin son verilerini yayımladı. 

Buna göre, AB ülkelerinin yaklaşık 182 milyon hektar ormanlık ve ağaçlık alana sahip olduğu ortaya çıktı. 

Verilere göre, AB'nin yüzde 43'ünü ormanlık alanlar oluşturuyor. Tarım için kullanılan alanların oranı ise yüzde 41 olarak kayda geçti.

EN FAZLA ORMAN İSVEÇ'TE

AB ülkeleri arasında en fazla ormanlık alana sahip ülke İsveç (30,5 milyon hektar) olarak ön plana çıkarken, bu ülkeyi İspanya (27,6 milyon hektar) ve Finlandiya (23 milyon hektar) takip etti. Söz konusu ülkeler, AB'deki ormanlık ve ağaçlık alanın toplam yüzde 29,4'ünü oluşturdu.

AB İLE KIYASTA TÜRKİYE DÖRDÜNCÜ

Rapordaki verilere göre, Türkiye 21,9 milyon hektar ormanlık ve ağaçlık alana sahip bulunuyor. Türkiye bu rakamla, 28 AB üyesiyle karşılaştırıldığında dördüncü sırada yer alarak, Fransa (17,6 milyon hektar), Norveç (14,1 milyon hektar), Almanya (11,4 milyon hektar), İtalya (11,1 milyon hektar) ve Polonya (9,4 milyon hektar) gibi birçok üye ülkeyi geride bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6