banner180

YENİ KRİZ: Almanya, Sığınmacıları İsveç'e gönderecek...

Sığınmacı krizi ile başa çıkamaya çalışan Almanya, iltica başvurularını düzenleyen Dublin Sözleşmesi'ni askıya alarak İsveç'e 700 sığınmacı gönderecek.

YENİ KRİZ: Almanya, Sığınmacıları İsveç'e gönderecek...
İsveç devlet televizyonu SVT, Almanya'nın Dublin Sözleşmesi'ni askıya alarak İsveç'e 700 sığınmacı göndereceğini belirtti. Söz konusu sığınmacıların Almanya'ya iltica ettikten sonra, İsveç'e iltica başvurusunda bulundukları ve  Dublin Sözleşmesi gereği Almanya'ya geri gönderildikleri bildirildi.

Almanya'ya sert tepki gösteren İsveç Adalet ve Göçmen Bakanı Morgan Johansson, Almanya'yı Dublin Sözleşmesi kurallarına uymamakla suçladı. Almanya'daki meslektaşı ile konu hakkında ikili temasının sürdüğünü ifade eden Johansson,AB Komisyonu ve diğer AB ülkelerinde seslenerek Almanya'nın Dublin Sözleşmesine uyması için baskı yapmalarını istedi.

İsveç Göçmenler Ofisi'nden yapılan resmi açıklamada, ilk Almanya'ya iltica ettikten  sonra İsveç'e gelen ve iltica  talebi kabul edilmeyen 40 binle 60 bin sığınmacının bulunduğunu bildirdi. 

Öte yandan, son iki ay içinde 150 bine yakın sığınmacının geldiği Almanya, sığınmacı krizini aşabilmek için çareler arıyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6