banner180

Türkiye'ye gideceklerden PCR test şartı aranmayacaklarla ilgili şartlar açıklandı

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Zafer Sırakaya yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına Türkiye’ye dönüş yolunda yapılacakları açıkladı. Sırakaya, girişten en az 14 gün önce 2 doz Kovid aşılarını tamamlayanlardan, son 6 ay içinde Kovide yakalanıp tedavileri sona erenlerin PCR testinden muaf tutulacağını açıkladı.

Türkiye'ye gideceklerden PCR test şartı aranmayacaklarla ilgili şartlar açıklandı

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Zafer Sırakaya yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına Türkiye’ye dönüş yolunda sağlanan kolaylıkları açıkladı. Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye gelişlerini kolaylaştırmak için ilgili bakanlıklara bir takım görüşmeler yaptığını kaydeden Sırakaya, yurtdışından gelişlerde PCR test şartı aranmayacaklarla ilgili şu bilgileri verdi.

PCR testi kimlerden istenmeyecek?
Girişten en az 14 gün önce 2 doz Kovid aşılarını tamamlayanlardan, son 6 ay içinde Kovide yakalanıp tedavileri sona erenlerden, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelişlerini kolaylaştırmak için yaptığımız girişimler neticesinde aşağıda ki şartlardan herhangi birini sağlayan vatandaşlarımız PCR testinden muaf tutulacaktır. Kovid hastalığının üzerinden en az 28 gün geçen ve bulaş riskinin olmadığını yaşadıkları ülkelerden belgeleyenlerden, Kovid hastalığının üzerinden 6 aydan fazla süre geçip tek doz aşısının yapıldığını belgeleyenlerden PCR testi istenmeyecek.

Türkiye’ye gelmeden 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR test sonucunu veya 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunu belgeleyemeyen vatandaşlarımız uçağa alınmayacak. Girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en az 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olacak. Vatandaşlarımızın anavatanları Türkiye’de sağlıkla izin/tatillerini geçirmesi için tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli tüm tedbirleri aldık, almaya da devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 21:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
PCR Test
PCR Test - 2 yıl Önce

Yani 2.ci dozu yaptirip 14 günu gecmemis olursa da yine PCR testi yaptiracagiz demek oluyor bu.
Temmuza kadar bakalim ne olacak. Ozaman'a kadar bir karar daha çikar umarim, kaldirdik pcr testlerini diye.

Ramazan baran
Ramazan baran - 2 yıl Önce

Sayin ilgili arkadas hayirli aksamlar oncelikle benim bir sorum ben 21 mayista ilinci asimi oldum 2.haziran 23 30 dada turkiyeye.gidicem aradan tam 12.gun.gecti hatta yarima saat sonra 13 e.giriyor ben pcr raporu almadan gidebilirmiyim yoksa almammi gerekiyor.bir gunle kaybediyorum.yazik degilmi bize iki gisi iki bin kronda orayami odeyelim zaten ucak biletleri ucmus bu yil 10 gun yetmiyormu saygilarimla

SIRADAKİ HABER

banner6