banner180

Slovenya'da e-vinyet almayanlara 300 Euro ceza

Slovenya’da elektronik vinyet uygulaması başladı. Sıla yoluna çıkacak gurbetçilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan birisi vinyet. Vinyetsiz otoyolu kullanmanın cezası 300 eurodan başlıyor.

Slovenya'da  e-vinyet almayanlara 300 Euro ceza

Sıla yolu güzergahında bulunan Slovenya, geçtiğimiz yıl aralık ayında elektronik vinyet uygulamasına başladı. Gişelerde yapacağınız ödeme sonrası plakanız sisteme otomatik olarak işleniyor. Otoyol üzerindeki elektronik cihazlarda plakanızı okuyarak e-vinyet kaydınızı kontrol ediyor.

Ayrıca sınır kapılarındaki görevliler de belge kontrolü yapabiliyor. Ödeme belgenizde yazan araç plakanızı kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir yanlış okuma  veya kontroller için bu belgeyi izin sonuna kadar saklayın. 1 haftalık e-vinyet bedeli 15 eurodur.

Vinyetsiz otoyola çıkmanın cezası 300 Eurodan başlıyor. Geçtiğimiz yıllarda Slovenya’da birçok gurbetçi vinyetsiz otobana çıktığı için yüksek miktarlarda para cezası ödemek zorunda kalmıştı. Ayrıca Avusturya sınır kapısı Karawanken tünelinden, Hırvatistan sınır kapısı Obrezje’ye kadar 185 km. Yolun tamamı otoyol. Hız limiti 130 km.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6