banner198

Sığınmacılar Finlandiya'yı beğenmedi: Çay yok, çok soğuk, dönmek istiyoruz

Çoğu Iraklı yüzlerce sığınmacı, güç bela ulaştığı Finlandiya’dan dönmek istiyor. Nedeniyse Finlandiya’nın çok soğuk ve sıkıcı bir ülke olması.

Sığınmacılar Finlandiya'yı beğenmedi: Çay yok, çok soğuk, dönmek istiyoruz

AFP’nin haberine göre, yetkililer, geçen haftalarda Finlandiya’ya giriş yapan sığınmacılara ait iltica başvurularındaki iptal taleplerinde artış gördüklerini belirtti.

Ajansın muhabirlerinden birine konuşan sığınmacılardan, 22 yaşındaki Muhammed şu ifadeleri kullandı: “Tüm dünyaya Finlandiya’dan nefret ettiğimizi söyleyebilirsiniz. Çok soğuk, eksi 10 derece. Çay yok, restoran yok, bar yok… Sokaklarda insan görmek mümkün değil.”

‘İsveç, Finlandiya’dan daha iyi’

Sınırdaki Tornio’dan başkent Helsinki’ye kadar 750 kilometrelik yol katettiğini ifade eden Muhammed, şimdi tekrar İsveç’e dönmenin hesaplarını yapıyor.

İsveç’in de en az Finlandiya kadar soğuk olduğunu söyleyen Iraklı sığınmacılar, orada en azından daha fazla mülteci ve mülteci örgütü bulunduğuna işaret ederek, dönüş için otobüs garlarında yatıp kalkıyor. Asylum seekers rest in a refugee center in Lahti

Sığınmacılara ırkçı saldırı

Finlandiya’ya karşı olumsuz görüşlerini bildiren Iraklılardan bazıları, Helsinki’ye gelmeye çalışan otobüsler dolusu sığınmacının yolda önünü kesen ırkçı bir gruptan da bahsetti. ABD’deki ırkçı örgüt Ku Klux Klan’a benzer kıyafetlerle otobüslerin önünü kesen yüzlerce Finli, Helsinki’ye ulaşmaya çalışan Iraklıların yeniden İsveç’e geçmesine neden olmuş.

Her gün yaklaşık 500 sığınmacının giriş yaptığı Finlandiya’ya, yıl sonuna kadar 30 bin kişinin gelmesi bekleniyordu.

 
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2015, 14:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
ricster
ricster - 8 yıl Önce

Haberin orjinalini doğru okusaydınız keşke, ırkçı saldırı yapan yüzlerce finli yok, sadece 30 kişilik bir grup var.

juliet
juliet - 8 yıl Önce

sizin istek ve arzulariniza göre ulkeler kendini ayarlama yoluna nasil gidebilir cay ve soguk ne kadar rahatsiz etmis sizi ama geldiginiz ulkelerde savas aclik sokakta hergun cesetler cocuklar ailesiz kalmasi sizi cok rahatsiz etmeli aslinda caysiz yasanabilir soguk neden sorun olsun gelismis ulkelerde isinma sorunu hic yok irkcilik sadece finlandiyanin degil butun ulkelerde sorun geldiginiz bölgelerde sabit irkcilik var mesela kurt turkmen siit sorunlarida derin irkcilik sizin isvece geri dönme isteginiz bence korunma amacli degil bu ulkelere göcun ana sebebinin maddiyat olmasi savastan korkan kacan soguktan korkmaz cay aramaz ne verilirse tabii demokratik cerceve icinde kabul etmeniz gerekli sizi kucak acanlara böyle itam ve suclamalarda bulunmak cok yanlis,ulkelerin size ön yargiyla bakmasina sebeb olursunuz filandiyadan nefret etseniz ne yazar avrupa duzeni herzaman aynidir degismez isvece dönmenizde hic birseyi degistirmez.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6