banner114

‘Kuyruk çilesi’ yaşayan gurbetçiye özel alan

banner54

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluşan uzun araç kuyrukları nedeniyle saatlerce beklemek zorunda kalan gurbetçiler için gümrüğün yanında özel bir alanı hizmete açacaklarını söyledi. Vali Canalp, oluşturulacak alanda hem Edirneli kadınların ürettikleri yerel ürünleri satabileceğini hem de gurbetçilerin kuyrukta beklemek yerine burada dinlenebileceğini söyledi.

‘Kuyruk çilesi’ yaşayan gurbetçiye özel alan

Edirne’de Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli sınır kapıları gibi turistik bölgelerde yerel ekonomiyi güçlü ve dinamik şekilde kullanmaya ihtiyaç olduğunu belirten Canalp, şöyle konuştu:

“Bu güzergahtan akan transit trafik aynı zamanda hareketli olmalı. Hareketin olduğu yer berekettir. Edirne’nin bir bereketi olmalıdır. Edirne, bu transit trafikten mümkün olduğu kadar yararlanabilmelidir. Keşan bölgesinde yaz döneminde gelmiş olan bu trafik de aynı zamanda civardaki köylerimiz için bir bereket haline dönüşebilmelidir. Bunu da Edirne’nin çalışkan kadınları yapacak. Köylerimizde görmüş olduğunuz o çalışkan kadınlar, temel olarak onların ekseninde yürüteceğimiz bir faaliyet olacak.

“Kapıkule Sınır Kapısı yanında bulunan bir alanda çalışma başlattık. Şu anda Kapıkule’deki o alanı çok amaçlı olarak kullanmayı arzu ediyoruz. Orada aynen ‘Kırsalın Doğal Pazarı’ gibi kadınlarımızın aktiviteler yapmalarını istiyoruz, arzu ediyoruz. Halihazırda İl Özel İdaresinin ekibi düzenleme çalışması yapıyor orada ve altyapısını hazırlıyoruz. Orada belli bir dere girişi var, o dereyi düzgün hale getirmemiz lazım.”

“Bunu bitirdikten sonra üstyapıyla ilgili belli çalışmalar yapmamız lazım. Bu çalışmalar bittikten sonra bu alan çok fonksiyonlu olarak kullanılacak. Bir tarafından yerel ürünleri pazarlayabileceğimiz bir alan haline gelecek. Gerektiğinde şehirlerdeki kadınlarımızın da ürettikleri ürünleri pazarlayabilecekleri bir alan haline gelecek.”

“Gün gelecek gurbetçilerimiz de dönüşlerinde çile çekmesinler diye, özellikle temmuz ve ağustos aylarında o sıcak dönemde zor günlerde arabada dur-kalk yapmak yerine mümkün mertebe bu alanı da ikinci bir fonksiyon olarak kullanabilmelerini arzu ediyoruz.”

“Aşağı yukarı 18 günlük bir dönem bu. Bu süre içerisinde gurbetçilerimizin de gerektiğinde araçlarını oraya park edebileceği ve çile çekmeden uygun koşullar altında bekleme yapabileceği bir alan halinde dizayn etmeye çalışıyoruz.”

Canalp, alanın gelecek döneme yetişeceğini belirtirken, diğer gümrük kapılarında da belli güzergahlar üzerinde aynı çalışmayı düşündüklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6