Kızılhaç: Litvanya'nın göçmenleri engellemeye çalışması uluslararası hukuka aykırı

banner54

Kızılhaç, Litvanya'nın Belarus üzerinden ülkeye giren göçmenleri geri gönderme kararının uluslararası hukuka aykırı olduğu uyarısında bulundu.

Kızılhaç: Litvanya'nın göçmenleri engellemeye çalışması uluslararası hukuka aykırı

Kızılhaç'ın Litvanya Program Direktörü Egle Samuchovaite, Litvanya'nın politikasının Cenevre Mülteci Konvansiyonu, AB İnsan Hakları Sözleşmesi ve diğer insan hakları sözleşmelerinin ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya'ya kaçak giriş yapan çoğunluğu Asya kökenli göçmen sayısında son aylarda ciddi bir artış yaşandı. Hükümet bu artışın arkasındaki nedeninin AB'nin uyguladığı yaptırımlara missilleme yapamak isteyen Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko olduğunu belirtiyor.

Litvanya İçişleri Bakanlığı'nın bu hafta yayınladığı helikopterden çekilmiş bir videoda Belarus sınır polisinin büyük bir göçmen grubunu Litvanya sınırına yönlendirdiği görülüyor.

Litvanya bu yasadışı göçü durdurmak için zor kullanma ve gelenleri geri gönderme hakkını elinde tuttuğunu açıkladı. Fakat insan hakları grupları bütün devletlerin tehdit altındaki insanları koruma zorunluluğu olduğunu savunuyor.

Samuchovaite ayrıca göçmenlerin ülkeye girişine izin verilmemesinin bu kişilerin iki ülke arasında güvensiz bir durumda bırakılması anlamına geldiğini belirtti.

Samuchovaite devletin sınırlarını koruma konusunda yaşadığı zorluğu anladığını ama fiziki bir bariyer olmayan bir sınırda göçmenlere orantısız güç kullanılmayacağının garanti edilemeyeceğini ifade etti.

Litvanya ve Belarus arasındaki 679 kilometrelik sınırda herhangi fiziksel bir bariyer bulunmuyor.

3 milyondan daha az nüfusu olan Litvanya'ya yıl başından bu yana Belarus üzerinden çoğunluğu Iraklı 4 bin 90 göçmen geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6