Kapıkule’de yolcular misafir gibi ağırlanacak

Hemen hemen bütün sınır kapılarında yenileme çalışmalarını sürdüren Türkiye’de yılda 5 milyondan fazla yolcunun giriş çıkış yaptığı Kapıkule Gümrük Kapısı’nda yolculara daha modern şartlarda hizmet verilebilmesi için inşa edilen 700 metrekare büyüklüğünde 2 yolcu salonu yarın hizmete giriyor. Yolcuların yeni salonda her türlü sosyal imkana sahip olacağını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “Kapıkule’ye gelenler artık sadece yolcu değil misafirimiz de olacak” dedi.

Kapıkule’de yolcular misafir gibi ağırlanacak
 SINIR güvenliğinin sağlanması, kaçakçılığın önlenmesi, ticaretin kolaylaştırılması, gümrük iş ve işlem sürelerinin kısaltılması gibi hedeflere ulaşabilmek için yeni gümrük kapılarının açılması, mevcut kapı ve tesislerin ise yenilenmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’yi, ticaretin en kolay ve güvenilir ülkesi haline getirmek hedefiyle yenileme çalışmalarına hızla devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda, Gürcistan ile artan ticaret ve yolcu trafiğini karşılamakta yetersiz kalan Sarp Gümrük Kapısı’nın yeniden inşa edildiğini, 37 bin metrekare olan gümrük sahasının 46 bin metrekareye çıkarılacağını belirten Tüfenkci, yeni projede 8 peron yerine 12 peronla hizmet sağlanacağını da duyurdu.
Kapıkule’de yolcular misafir gibi ağırlanacakX-RAY SAYILARI ARTIYOR
Kapıköy Gümrük Kapısı’nda da inşaat çalışmalarının sürdürüldüğünü ve toplam 6 peronda tek durak projesine uygun hizmet verilmesinin planlandığını kaydeden Tüfenkçi, Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda ise yılda yaklaşık 1 milyon yolcu ve 500 bin aracın giriş-çıkış yaptığına işaret ederek şunları söyledi: “Artan araç ve yolcu trafiği karşısında mevcut sahanın ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle bu gümrük kapımızda geçen yıl inşaat çalışmalarına başlanmıştı. Mevcut durumda 64 dönüm alanda 14 peronda hizmet verilen kapıda, 150 dönümlük alanda 18 peronda hizmet verilecek. X-Ray sayısı 1’den 3’e çıkarılacak ve gümrük denetimlerindeki etkinliğin artırılması sağlanacak. Yolcu işlemlerinin modern ve ferah bir ortamda yapılabilmesi için proje kapsamında 2 bin 800 metrekare büyüklüğünde yolcu salonu hizmet verecek.”

TEK DURAK SİSTEMLERİ KURULUYOR
Tüfenkci, Avrupa ile ticaret açısından kilit rol oynayan Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın “tek durak” sistemiyle hizmet vereceğini, bu sistemle işlemlerin tek noktada yapılacağını, gümrük işlem süreçlerinin sadeleşmesiyle zaman ve maliyetten tasarruf sağlanacağını anlattı. Yap-işlet-devret modeliyle yenilenerek 2008’de hizmete açılan Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan yılda yaklaşık 5 milyon yolcunun giriş-çıkış yaptığını da dile getiren Tüfenkci, “Avrupa’ya en çok yolcu hareketliliğinin olduğu Kapıkule Gümrük Kapısı’nda pasaport ve muayene işlemlerinin daha modern şartlarda yapılabilmesi amacıyla inşa edilen 700 metrekare büyüklüğünde 2 yolcu salonumuz yarın hizmete açılacak. Kapıya gelen misafirlerimiz yeni salonda her türlü sosyal imkana sahip olacak. Artık sadece yolcumuz değil misafirimiz olacaklar” ifadelerini kullandı. Giriş ve çıkış bölümleri birbirinden bağımsız olan yeni yolcu salonlarında gümrük hizmetlerinin daha konforlu ve çağdaş şartlarda verileceğini, gümrük kontrollerinde etkinliğin artırılacağını aktaran Tüfenkçi burası için Veteriner Sınır Kontrol Noktası proje ihalesinin de yapıldığını söyledi.


BÜTÜN KAPILAR YENİLENİYOR
Tüfenkci, İpsala Gümrük Kapısı’nın yeniden inşaası amacıyla proje ihalesinin yapıldığını ifade ederek, “Karkamış Gümrük Kapısı yenilenerek inşaatı tamamlandı. Dereköy ve Pazarkule gümrük kapılarının yeniden inşa edilmesi kapsamında teknik şartname çalışmaları tamamlandı, proje ihaleleri yapıldı. Türkgözü Gümrük Kapısı’nın yeniden inşa edilmesi amacıyla proje ihalesi yapıldı” bilgilerini paylaştı. Habur Gümrük Kapısı’nı “tek durak” sistemine uygun olarak yeniden yapılandırdıklarını da anımsatan Tüfenkci, TIR, tanker ve küçük araç geçişlerinin birbirinden ayrılarak gümrük işlemlerinin hızlandırılması ve kaçakçılıkla daha etkin mücadele edilebilmesini amaçladıklarını söyledi. Gürbulak ve Habur Gümrük Kapısı’nda da proje çalışmalarının tamamlandığını bildiren Tüfenkci, yeni gümrük kapısının 32 peron ve 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde yolcu salonuyla hizmet vereceğini aktardı.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6