banner198

KAPIKULE’DE ÇİFT YÖNLÜ YOĞUNLUK OLUŞTU

Avrupa’da yaşayan Türklerin sınır kapılarından girişleri devam ederken, tatili biten vatandaşlar dönüş yolculuğuna başladı.

KAPIKULE’DE ÇİFT YÖNLÜ YOĞUNLUK OLUŞTU
Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sınır kapılarından Türkiye’ye girişleri devam ederken, tatili bitenlerin de çıkışları sürüyor. Vatandaşların geneli yurda giriş için Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih ediyor, bu nedenle zaman zaman sınır kapısında yoğunluk oluşuyor.

Ön beyan uygulaması

Kapıkule’deki 12 giriş peronunda pasaport ve gümrük işlemleri 24 saat devam ederken, „ön beyan“ uygulamasını kullanan vatandaşlar ise kendileri için ayrılan 2 peronda işlemlerini 30 saniyede yaptırarak yurda giriş yapabiliyor.

Almanya’dan gelen Muzaffer Çakır, tatilini ailesiyle Samsun’da geçireceğini söyledi. Her yıl tatil için Türkiye’ye geldiğini aktaran Çakır, „Tatilde bol bol gezeceğiz, yüzeceğiz, eğleneceğiz. Yaklaşık 5 hafta memleketimde kalmayı planlıyorum. Yurdumuza giriş yaptık, kendimizi evimizde hissediyoruz” dedi. Avusturya’dan gelen Emine Çal da hasta olmasına rağmen memleket hasretiyle yola çıktığını belirtti. Türkiye’ye geldiği için mutlu olduğunu dile getiren Çal, „Türkiye’ye geldik şükür bugünlerimize. Ölmeden gördük. İzmit’e, Yozgat’a, Gaziantep’e, Kayseri’ye gideceğiz.“ diye konuştu.Ve dönüş heyecanı başladı

Türkiye’de tatili geçiren yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dönüş yolculuğu da yoğunlaştı. Polis ekipleri, sınır kapısı yolunda trafiğin aksamaması için çeşitli tedbirler aldı. Yaşadıkları ülkeye gitmek için sınır kapısına gelen vatandaşlar araçlarıyla yoğunluk oluşturdu.

Tatilini Sivas’ta geçiren Ziyaettin Koçak, Almanya’ya gitmek için yola çıktıklarını ifade etti. Tatilinin yorucu geçtiğini anlatan Koçak, „Türkiye’de 5 hafta kaldık. Gezdik, akrabalarımızı gördük, hasret giderdik” dedi. Kahramanmaraş’ta tatilini yapan Yusuf Bağlar da tatilin güzel ve çabuk geçtiğini belirterek, „Her şey çok güzeldi. Tatilde gezdik, akrabalarımızı gördük. Paraları harcadık. Doğal ürünlerden aldık Almanya’ya götürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6