Kanada gelecek üç yılda bir milyondan fazla göçmen kabul edecek

Kanada üç yıl içinde bir milyondan fazla göçmene ikamet ve çalışma izni verecek

Kanada gelecek üç yılda bir milyondan fazla göçmen kabul edecek

Kanada'da hükümet, Covid-19'a rağmen gelecek üç yıldaki göçmen kabul sayısını artırarak toplam 1,2 milyondan fazla kişiye kapılarını açacağını duyurdu.

Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino vasıflı işçileri, aile üyelerini ve mültecileri Kanada'ya getirmek için belirleyen üç yıllık göçmenlik planını açıkladı.

Buna göre Kanada, 2021'de 401 bin, 2022'de 411 bin ve 2023'te 421 bin yabancı uyruklu kişiye daimi ikamet ve çalışma hakkı vermeyi planlıyor.

Her yıl yaklaşık 50 bin ek göçmen ve mülteci sayısına denk bu rakamlar Kanada'nın nüfusunun yüzde birine karşılık gelecek. Hükümet bu şekilde Covid-19'un neden olduğu açığı telafi etmeyi ve ülkede hızla yaşlanan nüfus açığını durdurmayı amaçlıyor.

Covid-19 nedeniyle hedeflenen sayıya ulaşılamadı

Geçen yılki plan, üç yıllık bir süre içinde bir milyondan fazla göçmeni getirmeyi planlıyordu. Fakat Covid-19 krizi ve bunun sonucunda ortaya çıkan seyahat kısıtlamaları süreci yavaşlattı. Göçmen kabulünü Kanada ekonomisini ayakta tutmanın bir yolu olarak gördüklerini belirten Göç Bakanı Mendicino, ülkede daha fazla işçiye ihtiyaç olduğunun altını çizdi ve bu ihtiyacı gidermenin göçmenlikten geçtiğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6