İsveç ve Danimarka Sığınmacılar için birbirlerine girdi

Danimarka başbakanı Lars Lökke Rasmussen ile İsveç başbakanı Stefan Löfven sığınmacılar konusunda bir birlerini suçladı.

İsveç ve Danimarka Sığınmacılar için birbirlerine girdi
 Danimarka başbakanı Lars Lökke Rasmussen, polisin sığınmacıları kayıt altına almadan İsveç'e gitmesine izin vermesini desteklediğini ifade ederken, Danimarka başbakanı olarak kimseyi ilticaya zorlayamayacağını ifade etti. 


İsveç başbakanı Stefan Löfven ise Danimarka'nın üzerine düşen sorumluluklardan kaçtığını ve sığınmacıların İsveç'e geçmesini istediğini dile getirdi. Löfven, Danimarka'nın ilk başlarda sığınmacıları alıkoymak ile suçlarken bu tutumunun birden bire değiştiğine dikkati çekti. İsveç Başbakanı Danimarka'yı uluslararası kurallara uymaya davet ederken, Rasmussen ise Danimarka'nın hiçbir kurala aykırı davranmadığını ve Dublin sözleşmesine saygılı davrandığını savundu.


Dublin sözleşmesine göre bir sığınmacı bir ülkede iltica başvurusunda bulunduğunda, bu ülke bu talebi değerlendirmek zorunda. Danimarka polisi dün geceden beri sığınmacıları kayıt altına alınmadan İsveç'e geçişlerine izin veriyor.


Recep Yaşar/Danimarka

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2015, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6