İsveç'ten sınırdışı edilen yaşlı kadına Türkiye sahip çıkacak

Afganistan’dan kaçarak İsveç’e sığınan ancak sığınma başvurusu reddedilen 106 yaşındaki Bibihal Uzbek için Türkiye devreye girdi. Uzbek’in istendiği ancak

İsveç'ten sınırdışı edilen yaşlı kadına Türkiye sahip çıkacak
 İsveç’teki sürecin sona ermediği öğrenildi.
Ülkesinden kaçarak umudu Avrupa ülkelerinde arayan mültecilerin dramına bir yenisi daha ekleniyor. Sığınmacılar kendileri, çocukları ve aileleri için Avrupa ülkelerine sığınmak isterken, Türkiye’ye ders vermeye kalkan ülkeler ise sığınmacıları yok saymaya devam ediyor. Son olarak İsveç’in 106 yaşındaki Afgan Bibihal Uzbek’in sığınma başvurusunun reddetmesi Avrupa’nın vurdumduymazlığını bir kez daha gözler önüne serdi. İsveç’e varan yolculuğuna 2015 yılında başlayan Uzbek’e yardım eli Türkiye’den geldi. Bazen yürüyerek bazen de trenlerle önce Balkanlara gelen ardından da İsveç’e gelen Uzbek için Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Dışişleri Bakanlığı, İsveç hükümetinin sınır dışı etme kararı aldığı Uzbek’in Türkiye kabul edilmesi için adım attı. Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak, “Biz istedik ama orada süreç bitmedi” dedi.
Öte yandan, İsveç Göçmenlik Bürosu’nun sınır dışı kararı verdiği 106 yaşındaki Uzbek için temyize gidildiği öğrenildi. Temyiz sürecinin 6-7 ay kadar sürebileceği öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haber
Haber - 5 yıl Önce

Habercilikten bir habersiniz. Türkiye sahip çıkmıyor, geri kabul anlaşması içerisinde Avrupa'nın kabul etmediği bütün mültecileri Türkiye'ye alıyor.

Süleyman
Süleyman - 2 yıl Önce

Avrupa nerde bir göçmen varsa almak zorunda mı?

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6