banner180

İsveç'te aile birleşimi ve oturum işlemleri neden uzun sürüyor?

İsveç'te oturum ve çalışma izni ile ilgili birçok ülkeden olduğu gibi Türkiye'den de ilgi artmaya devam ediyor.

İsveç'te aile birleşimi ve oturum işlemleri neden uzun sürüyor?

İskandinavya'nın incisi İsveç'in sosyal refah düzeyi ve iş imkanları gelişmekte olan birçok ülke vatandaşının hayallerini süslüyor.

Türkiye vatandaşlarının da çalışma ve yaşamak için önemli tercihleri arasında olan İsveç'e pandemi nedeniyle azalan başvurular, salgının hafiflemesiyle yeniden hız kazanmaya başladı.

İsveç kanunlarına göre kişinin ülkede oturum alması ve çalışabilmesi için bazı şartlar bulunuyor.

Titiz bir süreç işleten ve genellikle başvuru süreçlerinin değerlendirme noktasında sürelerin uzun sürmesi vatandaşları profesyonel kişilerden yardım almaya yönlendiriyor.

Genellikle birçok insan İsveç'te başvuruların sonuçlaması konusundaki sürecin çok uzun sürdüğü yönünde şikayet ediyor. Bu süreçlerin "Aile birleşimi" hızlandırılması için Göç politikaları yetkililerince bazı adımlar atılsa da süreçlerde bir kısalma olmadığı görülüyor. Bu konuyla ilgili konunun uzmanı Naci Eken'den bilgi aldık.

Advokatfirman Serce & Partners çatısı altında başvuru ve takip süreçlerinde ciddi çalışmalar Naci Eken İsveç'te aile birleşimi, turistik vize talebi, iş üzeri İsveç'te oturum gibi konular başta olmak üzere birçok konuda danışmanlık hizmeti sunuyor.

Advokatfirman Serce & Partners şirketinde Juristasistan olarak görev yapan Naci Eken, konuya dair değerlendirmesinde şunları söyledi: Genellikle dünyanın her yerinde vize, oturum konularında herkes kendi başvuru yapabiliyor. Ancak başvuru sürecinde en ufak bir eksiklik sürecin ciddi şekilde uzamasına neden oluyor. Bugün birçok kişinin başvurusundaki sürecin uzaması eksik evrak ya da prosedürlerdeki yetersizlik nedeniyle uzuyor ve bu aynı zamanda Göç idaresinde çalışan insanların iş yükünü de artırıyor. Biz bu noktada başvurunun doğru yapılması konusunda yardımcı oluyoruz. Böylelikle kişinin evrakları eksiksiz ve prosedürlere uygun olarak gerçekleştiriyoruz. Bu da hem sürecin doğru işlemesi hem de ne karar verilecekse bunun daha zamanlı verilmesine olanak sağlıyor.

Başvuru sonrası takip konularında da yardımcı olduklarını belirten Eken, "Bizimle süreci bir bütün olarak yürümek isteyen müşterilerimize süreç boyunca her aşamayı takip ediyoruz. Böylelikle kişinin ayrıca bir zaman harcamasına gerek kalmıyor" dedi.

Kişilerin kendi başvuru yapma olanağı varken neden sizden destek alıyorlar sorusu üzerine, Eken: "Elbette herkes kendisi başvuru sürecini yapabilir ve bunu takip edebilir. Ancak işleyişe hakim olmadıkları için mutlaka bir noktada takılıp kalıyorlar ve sonrasında çözüm arayışlarına giriyorlar. Ancak bu arayış sırasında hem zaman kaybı yaşıyorlar hem de bilgi kirliliği arasında stres yaşamaya başlıyorlar" yorumunda bulundu.

"Biz vize veren kurum değiliz. Kişinin bizi vekil tayin etmesiyle başvurularını yapan ve süreci takip eden bir hukuk bürosuyuz. Bende bu hukuk bürosunun bir çalışanıyım. Doğal olarak bu konulardaki pratiğimiz oldukça fazla" diyen Eken, İsveç'in kanunlarla düzenlenmiş vize şartları bellidir. İsveç Göç İdaresinin uygulamaları bağlayıcı ve doğru referanstır. Biz sadece kişilerin bu süreçte kendisinden doğabileceği eksiklikleri giderme, olası ihmalden doğacak hukuki haklarını savunma ve süreci takip etme noktasında yer alıyoruz ifadeleri kullandı.

Genellikle ne tür sorunlar yaşanıyor sorusu üzerine değerlendirmede bulunan Eken, "Bildiğiniz gibi İsveç'e çoğu insan aile birleşimi ve çalışma izni ile ilgili başvurular yapıyor. Özellikle aile birleşiminden doğan oturum hakkı ile ilgili sürecin, başvuru evrak eksikliği ya da prosedürlere uygunluktaki sorun olması halinde gönül birliği yapmış ve hayatını birleştirmelerine rağmen bir araya gelemeyen aileleri ciddi şekilde yıpratıyor. Öte yandan çalışma izni ile ilgili başvurularda da başvuru sahibi nasıl bir süreç izlemesi gerektiğini yeterince bilmiyor. Bu noktada başlangıcı bizimle yaptıklarında izlemeleri gereken süreci onlar adına biz gerçekleştiriyoruz ve takibini yapıyoruz" dedi.

Vize ve oturum süreçleri ile ilgili yardıma ve daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa. Aşağıdaki bilgilerden iletişim kurabilirsiniz.

Tel: +46 85 592 38 14 - Cep:  +46 72 334 63 63 
İnternet sitesi: www.sercepartners.se 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6