banner114

İsveç Göçmen Bakanı Johansson, uzun oturma vizesi bekleme süresini değerlendirdi

İsveç Adalet ve Göç Bakanı Morgan Johansson, Türkiye'den aile birleşimiyle İsveç'e gelmek için müracaatı bulunanların bekleme süresinin şu anki şartlara göre normal olduğunu belirtti. Jonson, ''160 bin sığınmacının dosyasının bulunduğunu hatırlatırsak bu bekleme süresinin bile kısa olduğunu söyleyebilirim''dedi.

İsveç Göçmen Bakanı Johansson, uzun oturma vizesi bekleme süresini değerlendirdi
 AA muhabirine konuşan Bakan Johansson, Türkiye'den aile birleşimiyle İsveç'e gelmek için müracaatı bulunanların bekleme süresinin uzamasının normal olduğunu belirtti.  Johansson, Göçmenler Ofisi memurlarının önünde 160 bine yakın sığınmacı dosyası bulunduğunu ve bu yüzden de bekleme süresinin biraz uzadığını kaydetti.

Johansson, Göçmenler Ofisi memurlarının hafta sonları dahil gece-gündüz çalışarak bekleme süresini en aza indirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. ''Bana göre bu süre uzun değil''diyen Johanson, ''şuan ki şartları göz önünde bulundurursak  bu bekleme süresinin kısa olduğunu da söyleyebilirim'' dedi.  

Öte yandan, Bakan Johansson, Türkiye'nin zirvede sığınmacılarla ilgili varılan anlaşmayı uygulaması halinde Avrupa ve İsveç'in rahatlayacağını ifade ederek, "AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşmadan sonra Avrupa'ya sığınmacı akınının normale dönmesini bekliyoruz. AB de Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirmeli" dedi.
İsveç'in Almanya'dan sonra en fazla sığınmacı alan AB ülkesi konumunda bulunduğunu belirten Johansson, son 3 ayda gelen sığınmacı sayısındaki yoğunluk nedeniyle sistemin kilitlendiğini ifade etti.

Johansson, 2015 yılında ülkeye gelen yaklaşık 160 bin sığınmacıya kalacak yer bulmakta zorluk çektiklerini ve bu nedenle sınır kontrollerine başladıklarını dile getirdi.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6