İsveç'e yıllık ne kadar sığınmacı başvuru yapıyor?

İsveç'e 2000'li yılların başında yıllık yaklaşık 30 bin sığınmacı başvuru ortalaması olan İsveç, 2012 - 2015 yılları arasında rekor seviyeye ulaştı.

İsveç'e yıllık ne kadar sığınmacı başvuru yapıyor?

2012 ve 2015 yılları arasında başvuru sayısı ortalama yıllık 160 bine ulaşarak İsveçe tarihinin en büyük sığınma başvurusu yapıldı.

Çoğunluğu Suriyeli'lerin oluşturduğu sığınma talepleriyle birlikte 2012 ila 2015 yılı arasında rekor sığınmacı alan İsveç, göçmen palitikalarıyla gündemde geniş yer aldı.

2016 yılı itibarıyla kademeli olarak büyük düşüş yaşanan sığınma başvuruları önceki yılların çok altına düştü.

2018 yılında 21 bin 502 sığınma başvurusu alan İsveç, bunların 12 bin 929 tanesi erkek, 8 bin 573 tanesi ise kadınlardan oluştu.

2020 yılı Ocak ayında yayınlanması beklenen 2019 yılı sığınmacı başvuruları ile ilgili ön görülen sayının daha da düşmüş olduğu bekleniyor.

Son yıllarda İsveçle ilgili iç savaş ve problem yaşanan ülkelerde İsveç'te para bol, dünyanın cenneti şeklindeki yanlış tanımalar üzerine birçok sığınmacının ilk olarak İsveç'i tercih etmesini sağlamıştı. Ancak gelip tercübe edinen bazı sığınmacıların durumun gerçekte hayalle aynı olmadığı gerçeğini dile getirmesiyle birlikte İsveç'e olan göç ilgisini de azalttı.

İsveç'te sığınma talebinde bulunan sığınmacıların genelde kendi ülkelerindeki iç karışıklık, işsizlik ve yaşam koşullarının zorluğu başta olmak üzere çeşitli nedenler bulunuyor.

Bilindiği üzere, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi yapan FETÖ terör örgütüne mensup elemanlarında önemli bir kısmı İsveç'e sığınmış ve bazılarıda İsveç'te oturma ve çalışma izni almıştı. 

2019 yılı tahminlerine göre İsveç'te yaklaşık 20 bin üzeri sığınmacı başvurusu yapıldığı belirtiliyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 16:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup bilen
Yakup bilen - 4 yıl Önce

Bu ülkede "FETÖ terör örgütü" ifadesini kullanamazsınız. Bu nefret suçudur. Haberinizi düzeltin.

Adem bey
Adem bey - 4 yıl Önce

Hizmet hareketine isveç hukumeti kabul vermis. Sen kimsinki teror orgutu diyorsun. Haddini bil

Mehmet
Mehmet - 4 yıl Önce

F.tö ifadesini düzeltin ve özür dileyin.

Abdul Gani
Abdul Gani - 4 yıl Önce

Öyle bir terör örgütü Isvecte ve Avrupa birliginde kabul edilmiyor. Tr.nin uydurmasi. Hicbir hukuk devleti onaylamadi ve mesnetsiz onaylamaz.

Fenasi
Fenasi - 4 yıl Önce

Fetö bir terör örgütüdür, bundan şüphe yoktur. Er yada geç törör mensupları kader ne yazdı ise yaşayacaktır, ister ısveçte olsun, isterse Türkiyede.

Kara
Kara - 4 yıl Önce

Haber AKP ağzı ile yazılmış. Sadece AKP ve para yedirdiği insanların kabul ettiği bir karar 15 Temmuz ve fetö. İsveçte kabul görmüyor bu yalanlar.

Fetösiker
Fetösiker - 4 yıl Önce

Adem yakup

Sizin karilarinizi kataloktan fetö seciyor dimi..... #fetö terör örgütü

Fatih
Fatih - 4 yıl Önce

Fetö terör örgutudur siz onun bunun cocuklarida bunu sikayet etsin simdi


SIRADAKİ HABER

banner194

banner6