banner180

Hollanda bazı nitelikli göçmenlere oturum iznine gerek olmadan ülkede çalışmanın yolunu açtı

Adalet ve Güvenlik Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Dairesi (IND), uzun süreli vize (MVV) alması gerekmeyen yüksek vasıflı göçmenlerin, ikamet ettikleri takdirde bile ülkede çalışmaya başlayabileceklerini duyurdu.

Hollanda bazı nitelikli göçmenlere oturum iznine gerek olmadan ülkede çalışmanın yolunu açtı

22 Temmuz 2022'den itibaren, MVV'ye tabi olmayan yüksek vasıflı bir göçmen, ikamet belgesi henüz hazır değilse çalışmaya başlayabilir. Bu, aldığınız tebligatta belirtilmelidir ve en fazla dört ay olabilir dendi.

Hareket, uzun vadeli vizeden muaf yabancı uyrukluların, 22 Temmuz 2022'de veya sonrasında onay verilirse, Hollanda göçmenlik makamından gelen onay mektubu temelinde ülkeye vardıklarında Hollanda'da çalışmaya başlamaya uygun olacağı anlamına geliyor. 

22 Ocak 2023'e kadar, kalifiye olan bu yüksek vasıflı göçmen işçilerin Hollanda'da çalışmaya başlamadan önce bir oturma izni almalarına gerek yoktur.

Tüm AB/AEA Üye Devletlerinin yanı sıra, Avustralya, Kanada, Japonya, Monako, Yeni Zelanda, Vatikan, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, İsviçre vatandaşları, ülkede üç aydan uzun süreli kalışlarda uzun süreli Hollanda vizesi alma zorunluluğundan muaftır. 

IND ayrıca, oturma izninin onaylanmış bir uzantısının ardından oturma belgesi bekleyen yüksek vasıflı göçmenlerin de, süresi dolmuş ikamet belgeleriyle gelecek yıl 22 Ocak'a kadar ülkede çalışmaya devam edebileceklerini belirtiyor.

Ancak bakanlık, bu kategorideki göçmen işçilere, izin onaylarının hazır olduğu haberini alır almaz randevu almalarını tavsiye ediyor. İkincisi, bir ikamet onay etiketi veya oturma izni kartı alana kadar dört ay boyunca çalışmalarını sağlayacaktır.

Randevu, bildirimin alınmasından en geç iki hafta sonra, yerel bir göçmenlik bürosu veya bir Expatcenter ile yapılabilir. Randevu, ofis tarafından iki ila üç ay sonra planlanabilir.

IND, "Bildirimi ve talep edilmesi halinde randevu onayını (ve muhtemelen süresi dolmuş ikamet belgesini) gösterebildiğinizden emin olun" diye tavsiyede bulunuyor.

İstatistik Hollanda'ya (CBS) göre, 2020'de AB/EFTA içinden 35.040 göçmenin Hollanda'ya taşınması için en yaygın neden işgücü istihdamıydı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2022, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6