En az 24 göçmeni taşıyan tekneden haber alınamıyor

banner54

Malezya’ya ulaşmak için yola çıkan ve en az 24 Rohingya göçmeni taşıyan bir tekneden haber alınamıyor. Yetkililer, Tayland kıyısı yakınlarında zorluk yaşadığı düşünülen tekneden sadece 1 kişinin kurtulmuş olabileceğinden endişe ediyor.

En az 24 göçmeni taşıyan tekneden haber alınamıyor

Sahil Güvenlik Şefi Muhammed Zawawi Abdullah, yaptığı açıklamada yüzerek kıyıya ulaşmayı başaran 27 yaşındaki Nor Hossain adlı yasa dışı göçmenin polis tarafından alıkonulduğu bilgisini paylaştı.

Arama kurtarma çalışmaları başlatıldı, ancak AFP’ye açıklama yapan bir yetkili henüz bir ceset ya da hayatta kalan birine ulaşılamadığını, tekneye ne olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Malezya, Myanmar'daki soykırımdan kaçan Rohingyalar tarafından tercih edilen bir ülke. Ancak Malezyalı yetkililer son aylarda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını endişesi ile mültecilerin ülkeye girişini engellemeye çalışıyor.

Malezya, salgınının patlak vermesinden bu yana Rohingya teknelerinin inişini durdurmak için deniz devriyelerini artırdı. Karaya ulaşmasına rağmen geri gönderilen birçok tekne hak savunucuları tarafından tepkiyle karşılanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6