Davutoğlu: Mülteci konusunda AB ile anlaştık

Başbakan Ahmet Davutoğlu mülteci konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu: Mülteci konusunda AB ile anlaştık

Başbakan Ahmet Davutoğlu AB'nin başkenti Brüksel'e düzenlediği seyahatte AB ile yapılan müzakereleri anlattı. Haber7.com genel yayın yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın da katıldığı AB çıkarmasında Davutoğlu AB ile mülteciler konusunda nelerin olacağını uçakta gazetecilere anlattı.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:


Sığınmacı diye bir kriter yok. AB ile külfeti paylaşılacak. Krizden vizyona geçiş içi süreç hazır. Kirizde iki tarafta birbirini keşfetti. Bu yöntemle illegal geçişler azalacak. Türkiye'de mülteci sayısı artmayacak. Avrupa'dan mülteci almayacağız. 20 Mart'tan itibaren gidenler kapsamda. Güvenli alanda uzlaşma sağlandı.

35 kriteri 1 Mayıs'ta tamamlayacağız.

Suriye içinde güvenli alan konusunda ilk defa AB bir tanımda bulundu. Daha güçlü bir tanım vardı, bir ülke muhalefet etti ama uzlaşma çerçevesine oturdu.

Yanlış anlaşılan hususlar var. 20 Mart'ta almaya başlamayacağız, 20 Mart'tan itibaren gelenler bu kapsamda olacaklar. Bunu ilan ettik ki insanlar kapı kapanıyor, deyip son vagona atlamasınlar.

"AVRUPA'DAN MÜLTECİ ALMAYACAĞIZ"

Avrupa'dan mülteci almayacağız. Yani 20 Mart öncesinde gitmiş olanlardan almayacağız, üç saat önce gitmiş olanlar bile Türkiye ye girmeyecek.

Bu 72 bin rakamı bazılarını şaşırttı. 72 bin sadece birebir gidecek olanların şimdiki tespit ettiğimiz sayı. İllegal yolda olursa bu 72 bin. Bir de bunun dışında AB'nin gönüllü olarak başka ülkelere dağıtacağı mülteciler var bu da ayrıca başlayacak.
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6