Danimarkalı ünlü çifte ilginç,''İnsan kaçakçılığı'' cezası

Suriyeli bir ailenin Danimarka'dan İsveç'e gitmesine yardımcı olan Danimarkalı yazar Lisbeth Zornig Andersen ve gazeteci eşi Michael Lindholm, insan kaçakçılığından suçundan para cezasına çarptırıldı.

Danimarkalı ünlü çifte ilginç,''İnsan kaçakçılığı'' cezası
İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, Suriyeli bir aileyi Danimarka'dan, İsveç'e gitmesine yardımcı olan Danimarkalı yazar Lisbeth Zornig Andersen ve gazeteci eşi Michael Ravno Lindholm, insan kaçakçılığından suçundan 22 bin 500 kron (yaklaşık 3 bin avro) para cezasına çarptırıldı. 
 Lisbeth Zornig Andersen ve  Michael Lindholm çiftinin geçen yıl 6 kişilik bir Suriyeli aileyi Rødby Limanı'ndan alarak evlerine götürdükleri belirtilirken, daha sonra da aileyi  trenle İsveç'e göndermeleri nedeniyle para cezasına çarptırıldıkları  bildirildi. 

Daha önce Danimarka  Çocuk Ombudsmanı olarak görev yapan yazar  Lisbeth Zornig Andersen, çok kızgın ve şaşkın olduğunu belirtirken, yardıma muhtaç insanlara küçük bir yardım yaptıklarını söyledi. Cezanın kendilerini yıldırmayacağını kaydeden Andersen, bundan sonra da, sığınmacılara ellerinden gelen yardımı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Danimarka yasalarına göre, ülkede yasa dışı kalan sığınmacılara yardım edenler, para cezasına çarptırılıyor.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6