Çalışılacak en iyi ülkeler hangileri?

Çalışmak için hangi ülkeler en rahat imkanlara sahip? Hangi ülkeler neden tercih edilebilir hiç merak ettiniz mi?

Çalışılacak en iyi ülkeler hangileri?
 Rüyalar ülkesi Amerika'da çalışanların, iş yaşamında en fazla zorlananlar arasında olduğunu biliyor musunuz? Avrupa'da çoğu ülkede karşımıza çıkan zorunlu ücretli izin, Amerika'da uygulanmıyor. Birçok Avrupa ülkesi çalışan açısından bu yüzden düşündüğünüzden daha rahat imkanlara sahip. Tatiller, iş ve özel hayat dengesinde hazırlanan istatistiklere göre dünyada çalışılacak en iyi ülkeler şu şekilde sıralanıyor:

Almanya

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından açıklanan istatistiklerde, Almanya haftada toplam 27.8 saat ile en iyi çalışma imkanlarına sahip ülkeler arasında ilk sırada geliyor. Sadece yüksek bir yaşam standartına değil ayrıca Avrupa'nın en güçlü ekonomisine sahip olduklarını göz önünde bulundurursak, işte daha az çalışmanın daha düşük hayat standartlarına neden olduğu tezi çürümüş oluyor.

Brezilya


Çalışanlarına dünya genelinde en fazla ücretli izin veren ülke denince ilk akla gelen ülke Brezilya. Tam zamanlı çalışanların 30 gün zorunlu ücretli izin, 11 gün de resmi tatiller olmak üzere toplam 41 gün izinleri bulunuyor.

Fransa


Toplamda 40 izin kullanabilmeleri ve diğer ülkelere oranla 200 saat daha az çalışma süresi ile Fransa, oldukça cazip imkanlara sahip ülkeler arasında. 

Finlandiya 


Brezilya ve Fransa gibi özellikle ücretli izin konusunda önde gelen ülkeler arasında Finlandiya'da bulunuyor. Bu ülkede çalışanlar toplam 40 gün izin yapabiliyor. 

Hollanda

Haftalık 27,6 saat toplam çalışma süresi ile en iyi çalışma standartlarına sahip ülkeler arasında Hollanda öne çıkan ülkelerden biri oluyor. Yıllık 28 gün ücretli izinlerinin yanı sıra maaşlarının tamamını alarak 26 haftalık doğum izninden faydalanabiliyorlar.

Norveç

Rahat yaşam standartı denince hepimizin aklına ilk gelen ülkelerden biri şüphesiz Norveç olur. Norveç, ebeveyn izni konusunda da lider ülke konumunda. Ebeveynler 47 hafta tam maaş üzerinden ücretli izin alma hakkına sahipler.
 

İsveç 

Dünyada en çok ebeveyn izni veren ülkelerden bir diğeri toplamda 480 gün ile İsveç oluyor. Aileler bu izni çocuklarının ilk 8 yılı boyunca diledikleri zaman kullanabiliyor. Ayrıca yıllık toplamda 36 izin günü ile iş ve özel hayat arasındaki dengeyi sağlayabilen en iyi ülkeler arasına ismini yazdırıyor.

Bulgaristan

Araştırma dahilindeki ülkeler arasında Bulgaristan, çalışanlarının en iyi imkanlara sahip olduğu ülkelerden biri. 45 günü çocuğun doğumundan önce olmak üzere, 410 güne kadar ücretli izin kullanan bir anne aynı zamanda maaşının tamamına yakın bir kısmını da alabiliyor. Ayrıca eğer gerekirse baba, dede veya büyükanneler de annenin yerine ikinci yılda izin kullanabiliyor.

MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6