Başbakan Erdoğan, Belçika'ya İşgücü Göçünün 50. Yılı Sempozyumu'nun kapanış oturumunda konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki temasları çerçevesinde Belçika'ya İşgücü Göçünün 50. Yıl Dönümü Sempozyumu'nun kapanış oturumunda konuştu. Başbakan Erdoğan, 50 yıl önce Belçika'ya göç eden vatandaşlarımızın bugün her alanda önemli görevlerde bulunduklarını, Belçika'nın kalkınmasında büyük bir rol üstlendiklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Belçika'ya İşgücü Göçünün 50. Yılı Sempozyumu'nun kapanış oturumunda konuştu

Bu vesileyle Belçika'ya ilk giden vatandaşlarımızı saygıyla andıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, ölen vatandaşlarımızı da rahmetle ve minnetle andıklarını belirtti.

Konuşmasında Belçika'da Türk vatandaşlarının elde ettiği başarılara ve Türkiye-Belçika ilişkilerine katkılarına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda Türkiye ile Belçika'nın dış ticaret hacmi 7 milyar avro civarındadır. Belçika'nın Türkiye'deki doğrudan yatırımları 11 milyar dolara ulaştı. Bunun yanında gerek Türkiye'den iş adamlarının gerek buradaki kardeşlerimizin Belçika'da çok ciddi yatırımları bulunuyor. 50 yıl önce göçmen işçi olarak gelen vatandaşlarımız şu anda Belçika'da girişimci olarak, sanayici, tüccar olarak önemli yatırımlar yapıyor. Önemli ölçüde, istihdam sağlıyorlar. Buradaki kardeşlerimizin de yapıcı katkıları sayesinde, Belçika Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren ülkelerin başında yer aldı. Bu vesileyle de gerek Belçika devletine, gerek tüm Belçika vatandaşlarına AB üyeliğine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.
Hele hele dün akşam geç saatte Brüksel'e ulaştık ve Brüksel'deki o muhteşem karşılama töreninde Brüksel yönetiminin, kardeşlerimizin izin talebine göstermiş olduğu olgunluk, verdikleri destek sebebiyle şahsım, ülkem, devletim adına ayrıca teşekkür ediyorum."

Son dönemde terörle mücadelede Türkiye ile Belçika arasındaki işbirliğinde önemli mesafelerin katedildiğini dile getiren Erdoğan, bu işbirliğinin sürdürülmesini gönülden arzu ettiğini dile getirdi. Hem kronik, hem de yeni ortaya çıkan birtakım sorunlarla karşı karşıya olunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Irkçılık, ayrımcılık, fırsat eşitliğine aykırı uygulamalar, antisemitizm ve İslamofobi gibi insana ve insanlığa yönelik suçlar dünyamızda maalesef ciddi bir tehdit haline dönüştü. Bu vesileyle bu kürsüden her türlü ayrımcılığı, ırkçılığı, fırsat eşitliğine aykırı uygulamayı, antisemitizm kadar İslamofobiyi de reddettiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Belçika makamlarının da bizlerle aynı hassasiyeti paylaştığını biliyorum. Irkçılık ve ayrımcılık kadar asimilasyonun da insanlık suçu olduğu konusunda Belçika ile hemfikiriz. Esasen farklılıkların nasıl bir zenginlik teşkil ettiğini, farklı renklerin uyum içerisinde bir arada yaşadığı nasıl bir güçlü gelecek inşa ettiğini göstermesi açısından Belçika'yı çok yakından ve takdirle izliyoruz. Biz kültürler arası kaynaşmış bir toplumun, her türlü bozgunculuğa daha etkin mücadele vereceğine, çok daha aydınlık bir gelecek inşa edebileceğine yürekten inanıyoruz. Bu çerçevede yurttaşlarını eşit vatandaşlar olarak süreçlere dahil edebilen bir entegrasyon modelinin kayıtsız şartsız destekleyicisi ve teşvikçisiyiz."

Konuşmasında Brüksel'de yaptığı temaslara değinen Erdoğan, ayrıca gündeme dair önemli açıklamalarda da bulundu.

50.Yıl Belgesel Filmi büyük ilgi gördü

Başkanlığımız tarafından hazırlanan ve Belçika'ya İşgücü Göçü'nün 50.Yılı Sempozyumu'nda gösterilen belgesel film de, büyük beğeni topladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6